Zimní bunda na lyže. Jak ji vybrat?

Jak vybrat bundu na lyže?

Dokonalý manžestr na sjezdovce, teplota lehce pod nulou a slunečné počasí jsou snovými podmínkami na lyžování. Ne vždy tomu tak je a zimní pobyt na horách může znepříjemnit mráz, mlha či vlhko. Aby počasí nebylo ničitelem radosti z lyžování, je třeba se řádně obléknout. Na svahu vám lyžařská bunda má dělat nejen parádu, ale hlavně musí splňovat termoizolační vlastnosti. Vhodně zvolená bunda na lyže musí splňovat ty nejpřísnější požadavky, musí vás udržet v teple bez zbytečného pocení, ochránit před nepřízní počasí a zároveň být pohodlná.

Ideální lyžařská bunda

Ideální lyžařská bunda plní několik důležitých úkolů. Parametry, kterými by měla disponovat, jsou nepromokavost, větruvzdornost a zároveň prodyšnost. Tato silná trojice zajistí vysoký komfort při jejím nošení. Nebudete se v bundě na lyžování příliš přehřívat a potit, zároveň vás udrží v teple a nezaskočí ji ani silnější vítr.

1. Vodní sloupec lyžařské bundy

Označení parametru vodního sloupce znamená údaj o schopnosti bundy odolávat vodě. Možná jste si už všimli, že jednotlivé hodnoty vodního sloupce se liší a každá lyžařská bunda poskytne jinou ochranu. Čím je hodnota vodního sloupce vyšší, tím je i vyšší její schopnost voděodolnosti, nepromokavosti. V tuzemských podmínkách bude stačit, pokud si pořídíte bundu s vodním sloupcem do 5 000 mm. Ovšem pouze za předpokladu, že neplánujete lyžovat ve vydatném dešti. Pokud ano, sáhněte po modelu, který má voděodolnost vyšší.

2. Impregnace

Nejenom hodnota vodního sloupce, ale i impregnace je vhodná, pokud chcete skutečně zůstat v suchu. Přirozenou voděodolnost bundy zajišťuje vodní sloupec, který tvoří membrána, nebo zátěr. Ty vodu odpuzují. Existují však také impregnační spreje, speciálně na tento typ oděvu, které je vhodné po čase používat. Lyžařskou bundu tím udržíte déle v dobré kondici.

Impregnaci provádějte tak, že si bundu rozložíte na rovný povrch. Impregnaci ve spreji rovnoměrně aplikujte, dokud se nebudou na bundě tvořit loužičky. Jen tak víte, že materiál bundy již více impregnace nepojme a je dostatečně ošetřen.

3. Zateplená nebo ne

Při výběru lyžařské bundy narazíte na více či méně zateplené modely. Váš šťastný výběr té pravé se bude odvíjet od vašeho stylu lyžování. Pokud jste rekreační lyžař, který jízdu na svahu pravidelně prokládá postáváním u stánku s občerstvením, zvolte zateplenou lyžařskou bundu. Ty bývají také prodyšné, ale ne tak, jako sportovnější modely. Pro rekreačního lyžaře je důležité, aby ho udržela v teple. Naopak pro všechny výkonnostně orientované lyžaře jsou příliš zateplené modely zcela nevhodné. Akční lyžaři potřebují vysoce prodyšnou, lehkou bundu, která umožní maximum pohybu. Při správném vrstvení oblečení i aktivním pohybu ani v méně zateplené variantě určitě neprochladnete. 

Volba velikosti lyžařské bundy

Zvlášť, pokud je vaše konfekční velikost „něco mezi“ dvěma velikostmi, může se zdát výběr bundy na lyžování jako oříšek. Pravidlo č. 1 zní, vždy si ji oblékejte na vrstvy, ve kterých budete lyžovat. Pravidlo č. 2 je, že by vás bunda neměla táhnout v ramenou, nikde škrtit ani těsně obepínat. Zkuste si v ní sednout a ohnout se. Neměla by se vyhrnovat. Zkuste rozpažit, otočte trup na obě strany. Simulujte pohyb na lyžích. Pokud vás bunda neomezuje v pohybu a má i dostatečně dlouhé rukávy, je to ta pravá.

Vyvarujte se rozhodnutí, že větší je lepší. Ve zbytečně volné bundě vám bude unikat teplo a látka se vám v oblasti hrudníku bude nepříjemně hromadit a pohyb v ní nebude příjemný.

Co nesmí chybět ideální lyžařské bundě?

Sněhový pás – je rozhodně skvělou vychytávkou, která má na bundě na lyžování své pevné místo. Pás vás ochrání před vyhrnováním bundy a samozřejmě se vám díky jeho funkci nedostane pod bundu sníh. Žádné ofouknutí zad nehrozí.

Kapsa na rukávu na skipas – malá praktická kapsička na rukávu je nejlepší řešení, jak mít skipas neustále po ruce bez nutnosti ho vytahovat.

Kapsa na brýle – v dnešní době je lyžařská helma u každého snad pravidlem, proto prostornou vnitřní kapsu určenou na uschování brýlí využijete buď na ty sluneční, nebo i ty dioptrické v pouzdře.

Kapuce – jasně, když je azuro a slunce svítí, je kapuce postradatelná, ovšem při zhoršení podmínek vás ochrání před větrem a únikem tepla. Vyberte takovou, kterou přetáhnete přes helmu.

Odvětrávání – Prodyšnost je jedna věc, ale skvělou a praktickou vychytávkou jsou odvětrávací zipy. Ty bývají umístěny hlavně v oblasti podpaží. Slouží k tomu, aby se přebytečné horko při pohybu dostalo z bundy ven.

Kapsy – nejen skipas, ale telefon, kapesníky, peníze, sluneční nebo dioptrické brýle, popřípadě klíče od auta či malou svačinku musíte někam uložit. Čím více praktických kapes různé velikosti máte, tím bude uložení jmenovaných věcí jednodušší a vyvarujete se dvou nacpaných boulí na bocích. Dohlédněte, aby každá kapsa měla zip. A nezapomeňte ho zapnout. Nechcete přece hledat klíče od auta na sjezdovce.

Podlepené švy – nenápadný, ale přesto důležitý prvek. Na co je vysoká voděodolnost, když vlhkost k vašemu tělu pronikne skrze švy? Věnujete pozornost tomu, aby švy byly podlepené. Jen to minimalizuje propustnost vlhkosti.

Kde všude lyžařskou bundu nosit?

S nadsázkou můžeme říct, že lyžařskou bundu nemusíte nosit jen na lyže, ale můžete si ji vzít klidně i na snowboard. Myslíme to samozřejmě v legraci. Na jakékoliv zimní aktivity, procházky přírodou a dovádění ve sněhu je lyžařská bunda vhodná. Pokud zvolíte elegantnější variantu, můžete ji nosit klidně i ve městě. Výhodou lyžařských bund je, že jsou teplé a dobře se v nich pohybuje. Využijete je tak i na běžné nošení.

Zásady správného vrstvení oblečení na lyže

Nejenom při lyžování, ale při jakémkoliv pobytu či aktivitě venku je důležitý tepelný komfort. Základem udržení příjemného pocitu při zimních radovánkách je chytré vrstvení oblečení.

Sportovci používají třívrstvý systém oblékání. Tvoří ho tyto vrstvy:

Sací vrstva – základní vrstva přiléhající přímo na tělo, typicky funkční prádlo.

Termoizolační vrstva – střední vrstva, typicky mikina.

Ochranná vrstva – svrchní vrstva, typicky bunda.

  • Sací vrstva

Jejím úkolem je odvést pot od těla. Musí dokonale přiléhat k tělu. Neměla by být proto volná, ani příliš těsná. Kromě spodního prádla a ponožek se do této vrstvy řadí funkční prádlo jinak také nazývané jako termo prádlo. Lyžařské funkční prádlo má typicky dlouhé rukávy i nohavice.

  • Termoizolační vrstva

Druhý vrstva má udržovat optimální tělesnou teplotu. Musí být hřejivá, ale zároveň také prodyšná a odvádět pot z předešlé vrstvy dále. V chladnějším počasí je touto vrstvou myšlena funkční mikina, v teplejším počasí to může být pouze funkční triko s dlouhým rukávem.

  • Ochranná vrstva

Před nepřízní počasí, sněhem, větrem nebo deštěm vás ochrání vnější vrstva, v případě lyžování to je samozřejmě lyžařská bunda. I ta musí být prodyšná, aby pot poslala pryč z nižších vrstev.

Správně vybrané oblečení vám pomůže užívat si radostné chvíle na lyžích na maximum. Budete v suchu a teple, i když bude zrovna počasí, že by psa nevyhnal.

Zobrazit produkty