Neděláte tyto chyby při hubnutí také?

Nejčastější chyby při hubnutí

Rozhodli jste se, že shodíte pár kilo. Začali jste cvičit, dáváte si pozor, co jíte. Možná dokonce držíte nějakou speciální dietu a dodržujete všemožné zaručené tipy a rady při hubnutí. Čísla na váze ale stále ne a ne pohnout se směrem dolů. Poznáváte se? Pravděpodobně se dopouštíte nějaké z mnoha chyb, kterých je lepší se při hubnutí vyvarovat. Jaké to jsou?

Hladovění

Spousta lidí se domnívá, že hladověním rychleji dospějí ke snížení váhy. Opak je ale pravdou. Pokud jíte méně než tři jídla denně, a pokud je navíc mezi těmito jídly velká časová prodleva, jste sami proti sobě. V takovém případě dochází ke zpomalení metabolismu. Tím se přímo úměrně zpomaluje i vaše hubnutí. Případně dochází i ke známému „jojo efektu“.

Ideální je svůj denní jídelníček rozdělit do čtyř až šesti jídel denně. Vyhnete se tak mimo jiné potenciálnímu vlčímu hladu a možnému nutkání k přejídání. Tím prospějete i svému žaludku a zamezíte nepříjemným pocitům, těžkosti a přeplnění.

Nevyvážená strava

Každá vaše porce jídla by měla obsahovat zejména tyto hlavní složky potravy:

  • Sacharidy – Mezi zdravé sacharidy patří tzv. dlouhé sacharidy – ty jsou obsaženy v tmavém pečivu, ovesných vločkách či v bramborách. Důležité je příjem sacharidů rozdělit rovnoměrně během celého dne, aby nedocházelo k pocitu chuti na sladké.
  • Bílkoviny – vaječné bílky, kuřecí prsa, tuňák ve vlastní šťávě, sýr Cottage,
  • Zelenina – způsobuje pocit sytosti a velmi prospěšná je také díky obsahu vlákniny a vitamínů. Vybírejte především z nesladkých druhů zeleniny. Sáhněte raději po ředkvičkách, okurce, salátu nebo rajčeti.

Nedostatečný příjem tekutin

I správný pitný režim v je v hubnoucím procesu zcela zásadní. Pomocí tekutin se tělo zbavuje toxinů. Dále dostatečná hydratace napomáhá lepšímu trávení a vstřebávání živin. Zcela nezbytné je doplňovat tekutiny při zvýšené fyzické aktivitě. Že to všechno víte? A věděli jste také, že nezáleží jen, kolik toho vypijete, ale i co pijete?

Pokud jste milovníkem sladkých šťáv, limonád, džusů či energy drinků, zkuste je vyměnit za obyčejnou vodu. Tyto nápoje jsou plné cukrů a vaši cestu za vytouženou postavou jen prodlouží. Pokud nechcete pít pouze vodu bez příchutě, zkuste do sklenice přihodit plátek citronu, mátu, jahodu či jiné ovoce.

Přeháníte to s cvičením

S hubnutím je spojená i úprava míry fyzické aktivity. Možná jste se do cvičení vrhli přímo po hlavě a denně trávíte několik hodin v posilovně. Pamatujte ale, že všeho s mírou. Pokud to s cvičením přehání, může se stát, že spolu s tuky začnete hubnout i svaly. V krajním případě může nastat i situace, kdy při posilování místo hubnutí ještě přiberete.

Nehýbete se vůbec

Pokud dodržujete všechny zásady zdravého stravování, a váha se přesto nehne z místa, zkuste zapojit pohyb. Nejen, že pohyb posiluje pohybový aparát vašeho těla, ale napomáhá i spalování tuků. Pamatujte, že nemusíte začít se sportem na vrcholové úrovni nebo trávit hodiny v posilovně. Stačí například procházky v rychlejším tempu. Důležité je, aby pro vás byl pohyb potěšením.

Nemáte trpělivost

Každý den stojíte na váze a obden měříte obvod pasu. Znáte to? Přestaňte s tím. Pamatujte, že redukce váhy je pozvolný proces. Spěchat a urychlovat hubnutí se nevyplácí. Čím pozvolnější úbytek váhy je, tím menší je riziko „jojo efektu“.

JO-JO efekt

A co přesně je vlastně „jojo efekt“? Určitě jste již slyšeli, že někdo rychle shodil velkou váhu a vzápětí se mu kila vrátila. Nebo jich přibylo dokonce více než původně. Jak je to možné?

Pokud se cítí organismus člověka ohrožen hladem, k čemuž často dochází při nezdravých razantních dietách, při návratu k normálnímu stravování začne okamžitě ukládat tuky pro „horší časy“. V hubnoucím procesu tedy není zásadní rychlost ubývání kil, ale především udržitelnost nové váhy.

Napodobujete ostatní

Každý z nás je jedinečný, a co funguje na jednoho, na druhého nemusí. Proto pokud vám kamarádka dává zaručené rady na hubnutí, ale vám nefungují, nebuďte smutní. Každý si musí najít svoji cestu. Svoji roli hraje genetika, typ metabolismu i množství fyzické aktivity například v zaměstnání.

Nyní již znáte nejčastější chyby při hubnutí, kterým je lepší se hubnout. Ale mezi lidmi se šíří také spousta mýtů, kterým mnozí z nás věří. Jaké to jsou? Sepsali jsme ty nejznámější.

  1. Konzumace velkého množství ovoce

Ovoce je samozřejmě pro vaše tělo velmi prospěšné. Je plné vitamínů a vlákniny. Pozor byste měli ale dát na zkonzumované množství. Kromě vitamínů totiž obsahuje i velké množství sacharidů. Je tedy třeba mít na zřetel, aby váš organismus tyto sacharidy byl schopen během dne spálit. V opačném případě se z nich totiž stanou tuky.

  1. Vyloučení pečiva z jídelníčku

Oblíbenou „zaručenou“ radou je vyhnout se veškerému pečivu. Pokud jste tak učinili a nahradili ho extrudovanými potravinami, jakými jsou například knäckebroty či snídaňovými cereáliemi, mějte se na pozoru. Tyto potraviny nejsou při redukci vhodné. Naopak kvalitní nebo celozrnné pečivo jsou výbornou volbou například k snídani nebo k dopolední svačině.

  1. Poslední jídlo nejpozději v 17 hodin

I to se řadí k oblíbeným hubnoucím mýtům. Zákaz jídla po 17. hodině je naprosto nevhodný. Večeři byste měli konzumovat nejpozději 2 až tři hodiny před spánkem. A pokud chodíte spát opravdu hodně pozdě v noci, nebojte si dát i lehkou druhou večeři (zelenina nebo nízkotučný jogurt).

  1. Konzumace pouze nízkotučných potravin

Tzv. light potraviny jsou v redukci velmi oblíbené. Pokud myslíte, že konzumace pouze nízkotučných výrobků je zdraví prospěšná, jste na omylu. Obsahují sice snížené množství cukru a tuků, na druhou stranu jsou často plné zahušťovadel a umělých přísad. Ty jsou pro tělo škodlivé.

  1. Müsli tyčinka jako zdravá svačina

Základem těchto tyčinek bývají obvykle ovesné vločky. Ty jsou samozřejmě zdravé. Pro zlepšení chuti ale často tyto tyčinky obsahují také velké množství cukrů a tuků. Pokud se tedy pro tento druh rychle svačiny rozhodnete, vždy si pečlivě pročtěte složení na obalu. Vhodnou variantou jsou například tzv. low carb nebo proteinové tyčinky.

  1. Tloustnutí je dědičné

Samozřejmě, genetika určitý vliv na vaši postavu má. Pokud je váš otec „kus chlapa“ a matka má výrazně široké boky, jen stěží dosáhnete vy sami postavy atleta. Na druhou stranu, na genetiku nelze svádět špatné stravovací návyky a nedostatek pohybových aktivit. Pozor dejte i při výchově svých děti. Pokud za každou cenu využijete místo schodů výtah, pokud i na nákup do obchodu za rohem pojedete autem a často navštěvujete rychlá občerstvení, jen těžko od nich do budoucna můžete očekávat zájem o vlastní fyzickou kondici a zdravé stravování.

Na závěr bychom vám chtěli popřát mnoho sil a trpělivosti při vaší cestě za vytouženou postavou. Nikdy se nenechte odradit prvotními neúspěchy nebo pomalým úbytkem kil. I když vše nejde tak rychle, jak byste si představovali, vyvážená strava a dostatek pohybu je to nejlepší, co pro své tělo a zdraví můžete udělat.

Zobrazit produkty