Jak vybrat zimní bundu do města i na turistiku?

Vybíráme zimní bundu do města i na turistiku

Kvalitní zimní bunda bývá nejdražší položkou v šatníku, která v něm má své stálé místo několik let. Zimní bundu si zpravidla nekupujete každou novou sezónu. Proto, při výběru nového kousku musíte zvážit, k jakému účelu ji budete využívat, aby dobře plnila svou funkci. Možná hledáte zimní bundu, kterou můžete využít jak na běžné nošení ve městě, tak na občasnou zimní procházku přírodou.

Každý z nás touží po komfortu, zvlášť v nepříznivých podmínkách. V dešťové či sněhové přeháňce, ve větru či mrazu. V dobře zvolené zimní bundě tělo nesmí ani prochladnout, ani se přehřívat. Do mrazů oceníte třeba péřovku. Přirozeného komfortu dosáhnete, pokud je udržena stálá lidská teplota. A to je účel zimní bundy, aby tento přirozený komfort zachovala. Inspirujte se při výběru nové zimní bundy jak do města, tak na turistiku následujícími kritérii a můžete si zimu venku užít i při nízkých teplotách.

Funkční vlastnosti zimní bundy do města i na turistiku

Jaké vlastnosti by měla mít ta pravá zimní bunda, kterou si obléknete do práce i do hor? Požadavkem budou určitě skvělé vlastnosti, líbivý, nadčasový design a dlouhá životnost. Pokud vás zajímá více k jednotlivým požadavkům, pro přehlednost jsme je pro vás sepsali.

  • Nepromokavost vs. vodní sloupec

Mokrý sníh nebo déšť není v našich podmínkách v zimě nic neobvyklého. Svrchní vrstva by vás rozhodně měla ochránit proti vlhkosti. Stoprocentní ochranu před deštěm poskytne pouze pláštěnka, ale také vám zajistí při pohybu slušnou saunu. Pláštěnku proto nebrat. Nepromokavost bundy zjistíte dle údaje o vodním sloupci. Ten nám říká, jak vysokému sloupci vody je materiál bundy schopen odolat. Pro zjednodušení – za ideální hodnoty vodního sloupce u bund vhodných do přírody či na turistiku se považují údaje 5 000 mm. Pokud bunda disponuje vodním sloupcem 10 000 mm a výš, je určena do vysokohorského prostředí a extrémních podmínek.

  • Prodyšnost

Důležitý parametr. Materiály, ze kterých je zimní bunda vyrobená, musí dýchat. Pokud se pohybujete či sportujete, přebytečné teplo musí z bundy odcházet. Pokud by bunda nebyla prodyšná, zpotili byste se a mohli nachladnout.

Prodyšnost je prakticky přesně opačnou vlastností, než je nepromokavost. Proto je jejich kombinace obtížná. Pravděpodobně bude zimní bunda v jedné z těchto kategorií horší, než v jiné. Horší ovšem neznamená nedostatečná či nekvalitní.

  • Větruvzdornost

Nepříjemný vítr zastaví kvalitní vnější vrstva zimní bundy. Ta by měla chránit před profouknutím. Vítr pocitově snižuje teplotu. Proto funkce větruvzdornosti bundy udrží vaše tělesné teplo v rovině komfortu a rovnováhy.

Velikost zimní bundy

Zimní bunda by měla příjemně sedět při běžném pohybu. Při zkoušení nestůjte jen rovně, ale zkuste zvednout či upažit ruce, sednout si, zkrátka simulovat běžný pohyb. Jedině tak zjistíte, zda vám bunda bezvadně pasuje. Věnujte se i střihu. Preferujete bundu dlouhou pod zadek nebo spíše kratší?

Myslete i na další vrstvy oblečení, které pod ní budete chtít nosit. Zaměřte se, aby rukávy i límec obepínaly ruce a krk a chlad se nemohl dostat dovnitř. Jak jsme psali v úvodu, zimní bunda vzhledem ke své ceně není sezónní záležitost, tak výběr vhodné velikosti nepodceňte.

Tipy na užitečné vychytávky zimní bundy

  • Vnitřní manžeta s otvorem na palec - dobrou vychytávkou jsou integrované vnitřní delší manžety či rukávy s otvory na palec. Jsou vyrobeny z elastické látky. Zahřejí i dlaně, a navíc zamezí vtíravé zimě, aby vám zalezla pod bundu.

  • Ventilace v podpaží - užitečnou funkcí je zabudovaná extra ventilace v podpaží. Můžete ji rozepnout v případě, že se příliš zpotíte. Zvýšíte tím prodyšnost bundy. Zip ventilace by měl být impregnovaný, kvůli možnému vniknutí sněhu či vody.

  • Stahování pasu, stahování spodního lemu – přizpůsobí bundu postavě a zároveň zabrání nechtěnému úniku tepla. Chrání záda a ledviny před přílišným chladem.

  • Kapsy na zip, vnitřní kapsy – nezbytností jsou zipy na vnějších kapsách, zabraňují vniknutí sněhu i vypadnutí cenností. Pokud jsou podšité fleecem, ohřejí vám ruce, pokud zapomenete rukavice. Praktické vnitřní kapsy se vždycky hodí.

  • Vyšší a měkký límec – vybírejte bundu s vyšším límcem, aby ochránil váš krk před chladem. Zároveň je pro celkový komfort vhodné, když je z vnitřní strany vystlán například fleecem či jinou měkkou látkou, která neškrábe.

  • Odnímatelná kapuce – součástí límce je kapuce, která by měla být ideálně odnímatelná. Ne vždy kapuci potřebujete či preferujete. U některých bund je možno kapuci srolovat do límce.

  • Kšilt na kapuci – mívají spíše zimní bundy na turistiku. Kšilt slouží jako ochrana před nepříjemným deštěm, sněhem či jako ochrana před sluncem.

  • Reflexní prvky – plusem je, pokud má bunda reflexní prvek, ale můžete zvolit i výraznou barvu bundy pro svou vlastní bezpečnost.

Extra tip: Velikost kapuce by vám měla umožnit složit do ní bundu a schovat ji například do batohu. Ochrání se tak před ušpiněním.

Vrstvení oblečení nejen v zimě

Pro zvýraznění účinnosti zimní bundy je důležité zaměřit se na správný výběr spodních vrstev oblečení. Zejména, pokud jdete na procházku do přírody či na turistiku. Ideální vrstvení jednotlivých kusů oblečení by mělo proto vypadat následovně:

  1. Přiléhavá vrstva – přiléhá přímo na tělo, funkční prádlo, s dlouhým rukávem.
  2. Střední vrstva – má izolační funkci, má za úkol udržet tělesnou teplotu a zároveň podpořit funkční vlastnosti 1. vrstvy.
  3. Svrchní vrstva – bunda s funkčními vlastnostmi, která vás chrání před větrem, deštěm, sněhem.

Ve vrstvení se vyhněte: bavlněnému tričku či mikině, stejně tak, jako flanelové košili. Samozřejmě, pokud hovoříme o krátké procházce po městě, zvolte spodní vrstvy dle vlastního vkusu. Pokud ovšem plánujete delší pobyt venku, zvolte spodní vrstvy takové, které co nejméně absorbují vlhkost, rychle schnou a dokáží předat vlhkost pryč od těla.

Volba materiálu zimní bundy

  • Syntetická bunda

Všechny funkční materiály, které označujeme jako funkční. Patří sem softshellové materiály, Gore-Tex, Primaloft a řada dalších izolačně prodyšných prvků. Softshellové bundy jsou lehké a elastické, velmi příjemné na pohyb. Nepromoknou, neprofouknou, jsou prodyšné a skvěle odvádí od těla vlhkost. V zimní bundě z Primaloftu vám bude teplo. Primaloft je nejteplejší izolační materiál, který je zároveň snadno stlačitelný, takže jde bunda složit do minimálních rozměrů a uložit do batohu. Pojem mezi funkčními materiály, Gore-Tex. Zimní bundy z Gore-Texu se hodí na ta nejbláznivější dobrodružství. Gore-Tex má neuvěřitelnou životnost a vydrží ty nejdrsnější povětrnostní podmínky.

Zimní bundy s péřovým zateplením vynikají svými tepelněizolačními vlastnostmi. Jsou plněné prachovým kachním nebo husím peřím. Péřové bundy jsou svým určením vhodnější spíše do města.

Údržba zimní bundy

Ohledně údržby funkční zimní bundy buďte obezřetní. Nastudujte si doporučení od výrobce uvedené na štítku. Pračka a sušička mohou poškodit funkční vrstvy a nebudou již dokonale plnit svou funkci. Na mírné znečištění vám může stačit hadřík či jemný kartáček. Nejprve však čistění zkuste na malém kousku. V profesionální čistírně si s vhodnou údržbou zimní bundy poradí.

Impregnaci nanášejte nejlépe ve spreji, rovnoměrně bundu rozložte a přípravek nanášejte, dokud se nezačnou tvořit loužičky. Ty značí, že je impregnace již použito dost. Přebytečné loužičky můžete jemně setřít.

Co by měla vaše zimní bunda mít?

Dle svých preferencí zvolte bundu s takovým zateplením, prodyšností a nepromokavostí, aby vám zajistila dostatečný tepelný komfort. Zamyslete se nad praktickými vychytávkami, kapsami, stahováním, vysokým měkkým límcem či příjemnými manžetami, které vám zpříjemní pobyt venku. Pokud v bundě plánujete nejen chodit do práce a z práce, ale trávit delší čas v přírodě na turistice, věnujte se výběru funkčního materiálu a ten, spolu s bezva vychytávkami, upřednostněte před líbivým designem. Trh nabízí široké spektrum možností a určitě najdete vhodnou bundu, která bude splňovat jak funkční, tak vaše estetické požadavky.

Pro komfortní pobyt venku nezapomínejte vrstvit, protože teplý vzduch zůstává mezi jednotlivými vrstvami oblečení. Využívejte základní funkční vrstvu s dlouhým rukávem. Na ni lehkou, například fleecovou mikinu. Poslední vrstvu tvoří bunda a díky inteligentnímu vrstvení zůstanete v teple a pobyt venku vás bude bavit o to více. Nezapomeňte na čepici, nákrčník/šálu a rukavice.

Zobrazit produkty