Jak vybrat turistický batoh

Jak vybrat turistický batoh

Turistický batoh může být při pobytu v přírodě dobrým parťákem, ale také strůjcem bolesti zad. Zvlášť, pokud jste jeho výběru nevěnovali dostatečnou pozornost. Kvalitní turistický batoh, patří společně s kvalitními botami k základní turistické výbavě.

Správný výběr turistického batohu vás ušetří otlačených ramen či zpocených nebo bolavých zad. Před líbivou barvou raději dejte přednost kvalitním popruhům, polstrování zad či užitečným detailům, které vám usnadní manipulaci s věcmi uloženými uvnitř. Základní rady, jak se při výběru batohu nespálit, naleznete v tomto článku. Díky nim najdete snad správného parťáka na ta nejbláznivější dobrodružství. 

Malé turistické batohy

  • Do 30 litrů.
  • Batůžky na výlety, výběhy či cyklovýlety, na denní používání.
  • Jednodušší batohy, nejčastěji bez zádového systému.
  • Mohou být i s polstrovanými nebo odvětrávanými zády.
  • Designově jsou malé turistické batohy koncipovány jako standardní batohy s obloukovým zipem či jako malé komínové batohy s víkem na zacvaknutí klipsnami.
  • Dle vašich preferencí vybírejte dle členitosti vnitřního prostoru, zvlášť, pokud plánujete v batohu přenášet např. notebook.
  • Zvažte užitečné vychytávky, klipsny, kapsičky, možnost použití pláštěnky.
  • Malé turistické batohy umožňují ve valné většině použití pitného vaku.

Střední turistické batohy

  • Objem 30 – 50 litrů.
  • Design této velikosti turistického batohu je komínový, a to buď jednokomorový či dvoukomorový.
  • Střední batohy mají široké využití, a tak jsou jednotlivé modely přizpůsobeny na jednotlivé způsoby užití (turistika, lezení, zimní horské aktivity…).
  • U středně velkých batohů už nabírá na významu zádový systém i popruhy. U batohů z této kategorie se začínají rozlišovat dámské a pánské varianty, které se liší v rozmístění popruhů i šířce a dálce zádového systému.
  • Užitečné detaily, kterým věnujte pozornost – pláštěnka, pitný vak, posuvné víko batohu, materiálová poutka, boční či přední kapsy, alternativní vstup.

Velké turistické batohy

  • Objem od 50 do 90 litrů.
  • Nastavovací zádový systém je nutností. V této kategorii se dělí i na pánské a dámské, které mají kratší a užší zádové systémy i jinak tvarované popruhy.
  • Vstup do batohu je zpravidla ze dvou směrů – přes horní víko i přes spodní vstup. Některé batohy mají i alternativní přední vstup.
  • Pravidlo pro pořízení velkého turistického batohu: člověk by neměl dlouhodobě nosit na zádech větší zátěž, než je 1/3 jeho tělesné hmotnosti.
  • I u velkých turistických batohů hrají roli detaily, zvažte, k jakému účelu jej budete používat. Možná oceníte možnost pitného vaku, boční kapsy, alternativní vstup, poutka a pláštěnku.
  • I kvalitní batoh totiž není nepromokavý. Přesto, že jsou materiály použité na turistické batohy impregnovány a opatřeny zátěrem, pláštěnka je do deště nutností.

Výběr vybavení batohu

Na co se zaměřit při výběru turistického batohu, co se týká hlavních částí a jaké užitečné detaily preferovat? 

Záda

Zádová část batohu má důležitou funkci. Musí být dostatečně polstrována, aby při výletu do přírody nedošlo k otlačeninám. Také musí být zároveň dostatečně odvětrávána, aby se vaše záda příliš nepotila. Řešením zádové části bývají prolisy, síťka či využití prodyšného materiálu. Záda batohu musí být také adekvátně zpevněná. Musí dobře rozkládat váhu batohu a držet tvar. Zpravidla ji tvoří plastová deska či kovové tyče (z oceli či hliníku), pěna nebo u malých batohů síťovina. Je výhodné, když u středního batohu je zádová část výškově nastavitelná. U velkých turistických batohů je výškové nastavení zad nezbytnost.

Popruhy

Bederní pás či ramenní popruhy by, kromě možnosti vhodného nastavení, měly být rovněž dostatečně odvětrávány a měkce polstrovány.

Víko batohu

Plní funkci vstupu do batohu, často obsahuje kapsu s úložným prostorem (hodí se mít). Dále je vhodné, pokud má batoh nástavec, aby bylo víko batohu výškově nastavitelné. Někteří výrobci do víka umisťují balíček s pláštěnkou.

Nástavec

Objemnější turistické batohy mívají po víkem nástavec, který bývá ze slabšího materiálu, než je tělo batohu. Dá se zvlášť stáhnout šňůrkou. Poskytuje rezervní prostor, když máte mnoho věcí.  V tomto případě se zároveň hodí výškově nastavitelné víko batohu.

Vstupy do batohu

Rozhodně oceníte více vstupů do batohu. Zpravidla se jedná o vstup ze spodní části a samozřejmě shora. Užitečný je také vstup ze přední strany batohu. Díky více přístupům máte snadno po ruce, co zrovna potřebujete a nemusíte složitě vyskládat jeho obsah. Top batohy mají i alternativní zapínání v případě selhání zipu. Duplicitní zapínání nebo možnost zašněrování.

Dno batohu

Dle velikosti batohu by mělo být dno zesílené, aby se nepoškodilo při pokládání. Zrovna tak by mělo být voděodolné a omyvatelné.

Komory

Turistické batohy s větší kapacitou nabízejí možnost rozdělení do více komor. Některé komory jsou volitelně uzavíratelné, což z takového batohu činí vysoce využitelný a univerzální model. Některé batohy mají tzv. čistou část a špinavou, která bývá ve spodu batohu. Klasicky tam umisťujete spacák nebo boty či špinavé či mokré oblečení.

Kapsy

Kapsy se vždycky hodí. V ideálním případě je batoh nabízí jak ve své vnější části, tak v té vnitřní. Na vnější straně se hodí elastická kapsa například na láhev. Uzavíratelná kapsa zase na uschování telefonu či peněženky, velmi oceníte, pokud bude umístěna na bederním pásu. Některé batohy disponují pevnou vnitřní kapsou, např. na notebook.

Detaily

Při výběru zvažte rozložení vnitřního prostoru batohu, situovanost a prostornost kapes, jejich zapínání a užitečnost. Rozložení i typ úchytek - někdy jsou to gumičky, plastová očka, pásky na suchý zip, stahovací šňůrky, stahovací popruhy. K dalšímu užitečnému vybavení patří třeba vak na vodu, píšťalka, reflexní prvky.

8 kroků, jak vyzkoušet turistický batoh při výběru

Načerpali jste informace, jak vybrat vhodný batoh na turistiku a přišel čas ho vyzkoušet. V prodejně si dejte dostatek času na zkoušení. Pokud jste si turistický batoh objednali online, jeho zkoušku proveďte ihned v domácím prostředí.

Nečekejte, až ho budete potřebovat přímo na pobyt v přírodě.  Nezáleží totiž na designu batohu, ale na jeho funkčnosti. Na túře byste si po pár kilometrech se zátěží mohli nadávat, že jste nezvolili vhodně. Proto je důležité jej dobře vyzkoušet a podmínky nošení nasimulovat co nejvíce. Dlouhodobě mezi nejoblíbenější z nabídky patří turistické batohy Ortovox. Levnější alternativou, která nesleví na kvalitě - to jsou batohy Deuter.

Zaměřte se na následující kroky:

  1. Naplňte batoh – batoh si nechejte naplnit zátěží, stačí 10 kg. Simulujte obsah, který tam můžete nosit. Dolů dejte lehké objemné věci, například spacák, těžké co nejvíce k těžišti = k zádům. Pro ženy je výhodnější dávat těžší věci do spodní třetiny batohu, přičemž platí, že to nejtěžší umístit opět co nejblíž tělu. Čím výše, tím balte lehčí výbavu.

  2. Utáhněte kompresní pásky – dobrý turistický batoh má mnoho postranních popruhů, kompresních pásků, které slouží k zachycení užitečných věcí a zároveň batoh zmenšují.

  3. Nastavte zádovou část – zádový systém si nastavte dle délky svých zad. To znamená, vysoké postavy co nejdelší, menší jedinci postupují přesně naopak.

  4. Nastavte bederní pás – má vést ne přes břicho, a ne zcela v bocích. Správného umístění bederního pásu dosáhnete tak, že povede kolem horních konců pánevních kostí. Po zapnutí bederního pásu by se vám měl zdát plný batoh podstatně lehčí. Bederní pás ho totiž nadzvedne. Pokud tomu tak není, není bederní pás umístěn dobře. Zároveň by měl zabraňovat kymácení batohu do stran či přepadávání při předklonu. Jeho spona musí perfektně držet, bederní pás bývá pro pohodlné nošení polstrovaný.

  5. Utáhněte ramenní popruhy – batoh musí pohodlně sedět na celých zádech. Popruhy nesmějí svírat krk či sklouzávat z ramen. Ramenní popruhy jsou nejnamáhanější částí batohu, proto jejich zpracování musí být precizní. Při zdvihání batohu ze země je důležité zdvihat ho za oba nosné popruhy (prevence poškození jednoho z ramenních popruhů).

  6. Zapněte hrudní popruh – užitečný popruh, který také pocitově odlehčí batoh i zajistí rozložení jeho hmotnosti po celých zádech. Díky tomu by vás i po dlouhé túře měla ramena bolet co nejméně. Většinou bývá i výškově nastavitelný. Neměl by vás tlačit či omezovat v dýchání.

  7. Nastavení balančních popruhů – jsou to malé popruhy nad ramenem, umístěné mezi ramenním popruhem a batohem. Čím plnější (a tím i vyšší) batoh ponesete, tím více je oceníte. Pomáhají horní části batohu, aby dobře seděla na zádech.

  8. Nasaďte pláštěnku – zkuste, jak dobře s ní manipuluje, jak se nasazuje. Zda je součástí dna nebo víka. Mějte ji správně po ruce, v případě nečekaného deště ji budete rychle potřebovat natáhnout přes batoh.

Jak správně sbalit batoh

Aby vám obsah batohu necestoval po vašich zádech nebo vás nepříjemně nepřevažoval, držte se rozumného rozložení jeho obsahu. Těžké věci dávejte co nejblíže k těžišti těla. Důležité věci, typicky doklady, elektroniku, raději umístěte do nepromokavých obalů. Promyslete si, které věci budete potřebovat dříve a které později. Tomu přizpůsobte pořadí balení věcí.

Na závěr stáhněte všechny kompresní popruhy na batohu, tím upevníte umístění věcí v batohu a lépe se vám bude pohybovat v terénu. 

Jak pečovat o turistický batoh

Možná si říkáte, že není třeba o turistický batoh nějak pečovat. Ale pokud chcete, aby se zachovala jeho bezvadná funkčnost i prodloužila životnost, stačí i malá údržba.

1. Při používání – dodržujte nosnost batohu a nepřetěžujte ho. Následkem přetěžování je povolení švů nebo poškození zipů. Chovejte se k batohu šetrně. Pokud přenášíte ostré předměty (trekové hole, lyže, cepíny, atp.) upněte je do k tomu určených úchytů. Při nošení stáhněte všechny kompresní popruhy na batohu.

Díky tomu obsah batohu nebude poskakovat na vašich zádech a jeho obsah se nezničí či nevylije. Také se vám bude lépe pohybovat v terénu. Batoh nasazujte tak, že ho chytíte za oba ramenní popruhy. Pokud jej pokládáte na zem, dejte pozor, ať nešlápnete na přezky, došlo by k jejich poškození.

2. Po túře – batoh vyčistěte a odstaňte zbytky jídla. Vylijte a vysušte hydrovak. K omývání použijte vlhký hadřík s jemným prostředkem. Tuto malou údržbu provádějte ideálně po každém výletu, ale hlavně tehdy, pokud je batoh zpocený, znečištěný, vylil se vám do něj obsah, atp. Nechejte ho dobře proschnout.

Doporučení na čištění – nikdy turistický batoh neperte v pračce! Podívejte se, jaký způsob čištění doporučuje výrobce. Nejprve batoh vytřepte od drobků, kamínků či písku. Prohlédněte všechny kapsičky a komory. Při velkém znečištění ho umývejte v umyvadle či ve vaně. Jemným pracím prostředkem či mýdlem, měkkým hadříkem a teplou vodou. Můžete zkusit i odstraňovač skvrn, ovšem nejdříve na malém kousku. Nesušte na přímém slunci ani v sušičce, pouze na dobře větraném místě.

Čistěte zipy – jemným kartáčkem od prachu, soli, bláta. Předejdete zasekávání zipů. Existují i čisticí a mazací prostředky pro zipy.

A nyní již hurá na výlet s novým turistickým batohem.

Už víte, kam vyrazit? Co takhle Rakousko. Máme pro vás 10 míst, kam můžete vzít otestovat svůj batoh.

Zobrazit produkty