Jak vybrat trekové hole
Trekové hole jsou neocenitelnými společníky pro turisty všech věkových kategorií. Jsou oblíbenou součástí výbavy do hor, kde poskytují potřebnou stabilitu. V běžném terénu zas pomhají držet pravidelné tempo i dech při chůzi. Při jejich používání se navíc šetří kyčelní klouby. V následujících řádcích rozebereme, jaké typy trekových holí existují a jak postupovat při jejich výběru.
Základní dělení trekových holí
První výběr spočívá v druhu trekové hole, vybírat můžete mezi odpruženými a neodpruženými.
Odpružené trekové hole – poskytují vám výrazně vyšší komfort při chůzi. Při používání pruží, čímž tlumí nárazy. Chůze je s nimi výrazně pohodlnější a příjemnější. Odpružené modely se hodí zejména pro náročné turisty, kteří vyrážejí do terénu a chtějí trekové hole využít na maximum. Výhodou je, že se odpružení dá v případě potřeby i vypnout. Odlišují se od těch neodpružených také cenou, bývají dražší, ale pokud se je chystáte používat pravidelně, vložené peníze se vám jako investice do pohodlí a efektivity při sportovní aktivitě rozhodně vyplatí.
Neodpružené trekové hole – pokud plánujete hole využívat pouze zřídka, sáhněte po neodpruženém modelu. Jsou oblíbenou variantou pro nenáročné turisty, na procházky po českých lesích a do měkčího terénu. Tyto hole sežene za velmi nízkou cenu.
Důležité je zdůraznit, že u odpružených holí se dá systém odpružení vypnout. Pokud zrovna potřebujete v měkčím terénu pevnější oporu, snadno z odpružených holí přepnutím uděláte neodpružené.
Pevné, teleskopické a skládací trekové hole
Trekové hole se liší i svou konstrukcí. Některé hole jsou pevné, vyrobené z jednoho kusu slitiny. Jejich výhodou je, že konstrukce není náchylná k poškození. Většinou se jedná o hole určené na nordic walking. Mají i delší a subtilnější rukojeť. Také mají na spodní části odolný kovový hrot, na který můžete nasadit gumovou vsadku či kroužky na sníh, pokud se změní terén.
Nejrozšířenější variantou jsou teleskopické hole. Můžete je složit, což je výhoda nejen pro přepravu, když je zrovna nevyužíváte, ale také pro skladování. Teleskopickou variantu také můžete snadno přizpůsobit k výšce své postavy. Dělí se na dvojdílné a trojdílné, podle počtu segmentů v konstrukci. Trojdílné teleskopické trekové hole jsou nejrozšířenějším typem. Nevýhodou je, že jsou náchylnější k poškození konstrukce. Jejich složení není tak rychlé, jako u skládacích modelů.
Skládací hole jsou protaženy lankem a připomínají svou konstrukcí spíše stanové pruty. Skládání je jednoduché a často po nich sahají ti, kteří běhají trailové běhy v terénu. Oproti teleskopickým holí se nedá nastavit jejich výška.
Víte, že? Většina turistických batohů je vybavena gumovými poutky pro uchycení holí. Snadno je umístíte na vnější část batohu a uvolní se vám tím ruce.
Materiál trekových holí
Drtivá většina trekových holí je vyrobena ze slitiny hliníku, buďto z pevného typu 7075 nebo ultralehkého 7001. Nejnižší hmotnost mají hole vyrobené z karbonu. Počítejte však s vysokou cenou. Chtěli bychom upozornit, že hole vyrobené z karbonu snesou pouze malé zatížený. Karbon je křehký.
Provedení rukojeti
Rukojeť bývá většinově zhotovena z tepelně tvarovaného nebo měkčeného plastu. Někteří výrobci používají pryž. Dražší modely mají rukojeť zhotovenou z drceného korku a plastu. Nyní si zhodnotíme jednotlivé materiály:
- Plastové rukojeti – pokud se vám ruce zpotí, nepříjemně kloužou
- Neoprenové – dobře drží v ruce
- EVA pěna – absorbuje vibrace, dobře se drží v ruce, nenasákne pot
- Korek – má vlastnosti EVA pěny, je přírodní, avšak o něco těžší
- Pryž – nejlevnější varianta, je těžší a smeká se
Poutka
Existují dvě varianty:
Klasické poutko – lze nastavit
Rukavička – někteří výrobci nabízí několik velikostí rukaviček
Hroty, talířky, botičky
Hroty bývají nejčastěji zhotoveny z karbidu Wolframu. Karbid je nejrozšířenější, protože je téměř nezničitelný. Některé hole jsou vybaveny ocelovým hrotem. Ocelový hrot je však jistým kompromisem s nižší životností.
Talířky
Trekové hole většinou zakoupíte s větším počtem talířků, typicky jedny větší a jedny menší. Je to z důvodu, abyste mohli své hole používat v různém terénu. Na letní výlety budete používat menší talířky. Větší talířky jsou na zimu, do sněhu.
Botičky
Tlumí nárazy na tvrdém povrchu. Pokud se pohybujete v měkkém terénu, můžete je sundat. Některé botičky mají závity, některé lze jednoduše nasadit.
Jak dlouhou holi zvolit?
Délka hole je zásadní. Špatně zvolená velikost hole vám pohyb neusnadní. Musíme si uvědomit, že při chůzi po rovině by ramena a předloktí měla svírat úhel 90°. Pokud však zdoláváme kopec, úhel je jiný. Výhodou je, pokud jsme zvolili teleskopickou tyč, kterou lze upravit.
Pro přesné určení, jak dlouhé trekové hole zvolit se řiďte následujícím pravidlem:
vaše výška × 0,7, případně × 0,75
Pokud měříte 175 cm, délku optimální hole vypočítáte: 175 cm × 0,7 = 122,5 cm,
Optimální délka hole je pro vás 122 cm
Víte, že? Existuje i řada holí, které lze koupit po jednom kuse? Někdo může preferovat trekovou hůl pouze jako lehkou oporu, jako vycházkovou hůl.
S jakým výdajem počítat?
Velký výběr nabízí střední cenová hladina, kde kolem 1 000 Kč sežene kvalitní trekové hole z lehkého materiálu. Mívají rukojeť zhotovenou z kvalitního korku nebo EVA pěny.
Levné modely jsou vhodné pouze na méně časté používání, jejich konstrukce nevydrží častější skládání a mohou se zlomit.
Nejdražší trekové hole jsou vyrobeny z těch nejmodernějších materiálů, například z karbonu a mají patentovanou technologii.
Rozhodně pak nezapomeňte na kvalitní trekovou obuv, která zajistí maximální komfort na cestách.
Vybíráme trekové hole v závislosti na aktivitě
Turistika
Nejoblíbenější hole na turistiku bývají třídílné hole s jednoduchým poutkem. Platí pravidlo, že čím větší hory, tím delší rukojeti budete potřebovat. Na tvrdší povrchy je skvělé odpružení. Do sněhu využijete větší talíře.
Nordic Walking
Na Nordic Walking můžete zvolit buď pevné hole nebo až třídílné. Záleží, zda je plánujete nosit na batohu. Botičky volte vždy se šikmým zakončením.
Skialpinismus
Pro skialpinismus je ideálním řešením pořízení dvoudílných holí s klipem. Díky dvoudílnému uspořádání můžete rychle změnit délku hole na sjezd a zároveň je výhodné pevnostně.
Talíře zvolte velké, na prašan ještě větší. Závodní skialpinisti používají jednodílné lehké karbonové hole.
Příslušenství
Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv model, na většinu kvalitních trekových holí jsou prodávány různé doplňky. Ať už jsou to různě široké talíře, botičky nebo spojovací držák holí. Výhodou jsou i snadno dostupné náhradní díly pro různé systémy zpevnění vícedílných holí.