Jak vybrat spacák?
Výběr spacáku nemine každého, kdo plánuje nějaký čas trávit přes noc na chatě, ve stanu či přímo pod širým nebem. Moderní spacáky jsou vhodné i do extrémních podmínek, proto se nemusíte bát, že by vám v noci byla zima. Existuje mnoho variant spacích pytlů, proto je vhodné ujasnit si, do jakých podmínek spacák kupujete.
Před koupí si položte otázky:
Pro koho kupuji spacák? Do jakých podmínek? Jak často ho budu používat? Kolik peněz do něj chci investovat?
Výběr spacáku dle pohlaví
Spacáky rozeznáváme uni, dámské a dětské.
Unisex spacáky
Jsou určeny hlavně pro muže a liší se od ostatních hlavně délkou, která bývá kolem 210 - 230 cm v závislosti na výrobci, modelu a velikosti.
Dámské spacáky
Zpravidla kratší, pro postavy cca 175 cm. Většinou mají větší množství izolace v oblasti nohou. Mohou být užší a samozřejmě barevnější.
Dětské spacáky
Přirozeně kratší, většinou určeny pro postavy do 150 cm výšky. Existují však dětské modely, které jsou tzv. rostoucí. Můžete je prodloužit nebo naopak zkrátit dle výšky dítěte a tím optimalizovat tepelný komfort dle postavy. Mají také větší termoizolační náplň a svým designem se přibližují dětskému stylu.
Pokud kupujete unisex spací pytel pro ženu, či dítě, je potřeba počítat s tím, že tepelný komfort nemusí být dostatečný pro všechny. Děti a ženy bývají zimomřivější a zpravidla potřebují větší gramáž izolace než muži.
Výběr spacáku dle teploty
O rozdělení spacích pytlů na letní a zimní jste možná už slyšeli. Víte, že existují i tzv. třísezónní? Rozebereme si nyní jednotlivé typy.
Letní spacák využijete klasicky na letní dovolenou pod stan, na festival, nárazový čundr nebo děti například na letní tábor. Letní spacák se hodí všude tam, kde teplota neklesne pod hranici 5 °C. Letní spacáky jsou maloobjemové, lehké a levné. Samozřejmě poskytují nižší tepelný komfort, takže na jaře či na podzim můžete pociťovat tepelný diskomfort.
Třísezónní spacák je univerzální volbou a také nejprodávanější a nejvyhledávanější typ. Jsou oblíbené díky svému poměru cena/výkon. Jsou vhodné pro zimomřivější jedince. Vyspíte se v něm pohodlně i při teplotách kolem 0 °C nebo lehce pod. Váží kolem 1,5 kg. Bývají dražší než letní spacáky, ale mohou být rozumnou variantou pro všechny, kteří se bojí, že by jim v letním spacáku mohla být zima.
Zimní spacák vám poskytne bezkonkurenční tepelný komfort, avšak na úkor ceny. Chceme zdůraznit, že běžný turista jeho potenciál nevyužije. Jedná se o model do extrémních podmínek, vhodný na expedice, pro horolezce nebo skialpinisty.
Proto, pokud nepatříte do kategorie vyznavačů extrémních zimních sportů v mrazivých podmínkách, investujte raději do kvalitního třísezónního spacáku. Zimní spacáky kromě toho, že jsou výrazně dražší variantou, bývají také náročnější na údržbu, protože jsou vyplněny peřím.
Pokud si říkáte, „přesně takový hledám, do extrémních podmínek a z kvalitního peří“, čtěte dále, připravili jsme pro vás přehled, jak vybrat ten nejlepší.
Syntetické spacáky
Syntetické spacáky zpravidla vyplňuje:
Duté vlákno
Levný, váhou však těžší a objemnější materiál, který se nevyznačuje dlouhou životností. Postupem času či s vyšším používáním – degraduje jeho kvalita i funkce
Mikrovlákno
Kvalitnější syntetický materiál, jež častěji najdeme v zimních spacácích. Největší výhodou je dobrý poměr cena/kvalita. Oproti dutému vláknu je životnost mikrovlákna delší. Navíc je odolnější proti vlhkosti.
Spacáky ze syntetických materiálů mají své výhody i nevýhody, mezi které patří:
- Levnější než kvalitnější péřové spacáky
- Syntetické vlákno lépe odolává vlhkosti
- Spacáky ze syntetických materiálů můžete prát v pračce
- Mají větší objem a jsou těžší, než spacáky naplněné peřím
Péřový spacák
Velkým benefitem péřového spacáku je jeho schopnost zahřát v teplotách hluboko pod modem mrazu. Přitom neváží více než 1,5 kg. Lehoučký a zároveň vysoce hřejivý.
Jeho velkou devízou je, že vám vydrží, v případě vhodné péče, násobně déle než syntetický model a neztrácí tepelně izolační vlastnosti. Spacáky, které jsou naplněné syntetickou izolací většinou po čase používání slehávají a postupně ztrácí funkčnost. Naproti tomu péřový spacák vydrží celé roky. Navíc ho lze vždy v případě potřeby doplnit a peří dosypat.
Loft v péřovém spacáku
Loftový byt možná znáte, ale loft ve spacáku vám zamotá hlavu. Loft je vlastnost péřového spacáku. Plní se vzduchem. Čím více vzduchu pojme, tím více izoluje, protože zahřejete svým tělem více vzduchu. Loft je vlastnost pojmout více vzduchu, a tím poskytnout efektivnější tepelný komfort. Nejkvalitnější prachové peří dosahuje maximálního loftu, ale trvá mu delší dobu, než po rozbalení nabere vzduch. Úroveň loftu se liší v závislosti od použitého peří.
Trh nabízí péřové spacáky naplněné husím peřím, popřípadě kombinací husího a kachního peří. Kachní peří méně izoluje, a navíc má tu nevýhodu, že při navlhnutí páchne podobně jako čpavek. Je pravda, že dnes výrobci vyrábí voděoodolné nebo vodoodpudivé látky, které používají na povrch spacáku. Ztíží tím cestu vlhka dovnitř spacáku a peří by tak nemělo navlhnout.
Špičkoví výrobci používají membránu z nanovláken, která je technologicky tak dokonalá, že žádnou vlhkost k peří nepustí. Navíc je 100 % větruodolná a díky speciální úpravě s tzv. lotosovým efektem zamezuje ulpívání špíny na povrchu spacáku.
Péče o péřový spacák
Před použitím péřový spacák naklepejte, aby se náplň v komorách měla možnost rovnoměrně rozmístit. Pokud nejste zrovna na cestách, nenechávejte spacák nikdy v kompresním obalu déle, než je nezbytně nutné. Pokud nevíte, jak spacák nejlépe smotat do kompresního obalu, rada zní jednoduše – nacpěte ho tam bez ladu a skladu. Nikdy spacák neskládejte nebo nerolujte. Při skládání totiž vznikají namáhané ohyby, které mohou uvolnit švy, a hlavně tímto způsobem poškozujete jemné peří, které se láme.
Mezi jednotlivými výlety či vašimi expedicemi péřový spacák vytáhněte z obalu a skladujte ho ideálně rozložený na délku. Případně ho také můžete pověsit na ramínko. Před uskladněním ho nechejte rozepnutý několik dnů vyvětrat.
Praní se ideálně zcela vyhněte. Peří se může dostat tam, kam nemá, mohou se povolit švy. Pokud je to nezbytné, perte ho na 30 °C se třemi tenisáky na program sportovního oblečení. Ždímání proveďte několikrát, nejprve na 400 otáček, poté na max. 600 otáček. Vždy použijte speciální prostředek na peří, neriskujte běžný prací prášek, který by mohl váš spacák zničit.
Pro péřový spacák je praní v pračce invazivní způsob údržby, proto neočekávejte, že po vytažení z pračky bude vypadat jako nový. Berte praní v pračce jako poslední možnost.
Sušte v sušičce, ideálně opět se třemi míčky. Můžete použít vonné ubrousky určené pro sušičky. Sušičku nastavte tak, aby teplota sušení nepřesáhla 50 °C.
3 kroky k úspěšnému výběru spacáku
- Určete, jaký jste uživatel
Rekreační letní uživatel – neřešíte hmotnost ani sbalitelnost. Sáhněte po levném syntetickém spacáku.
Rekreační uživatel – turista – na různé použití se hodí skvěle třísezónní spacák z kvalitnějších syntetických vláken.
Nadšenec – sáhne po péřovém spacáku. Ty jsou lehčí, lépe izolují a mají delší živostnost. Samozřejmě za podstatně vyšší cenu.
- Vyberte správnou délku
Správná délka také rozhoduje o tepelném komfortu. Ve zbytečně velkém spacáku bude zbytečně svým tělem vyhřívat prázdné místo, zatímco v krátkém spacáku zase budete nohama prošlapovat náplň.
- Zvolte si umístění zipu
Pro praváka na levé straně a naopak. Některé spacáky je možné díky zipům vzájemně spojovat.
A nyní si vše shrneme v praktickém videu, kde najdete další tipy pro výběr spacáku na míru vašim potřebám.