Jak vybrat kvalitní sluneční brýle?

Jak vybrat sluneční brýle?

Nejsou jen designovým doplňkem outfitu, ale jejich hlavní úlohou je ochrana zraku. Saháme po nich hlavně v letních měsících, v zimě na horách, při sportu nebo například při řízení auta. Poradíme vám, jak vybrat ty správné sluneční brýle tak, aby vám nejen slušely, ale především ochránily vaše oči. Na co tedy při výběru nových slunečních brýlí nezapomenout?

1. Sluneční brýle dle tvaru obličeje

Oválný obličej - je ten nejuniverzálnější a hodí se na něj takřka všechny typy a tvary slunečních brýlí. Kulaté obroučky oválný obličej zjemní, hranaté obroučky s jasnými liniemi vzhled naopak zostří. Všichni s oválným obličejem mohou, co se týká výběru slunečních brýlí, experimentovat a zvolit i atypický tvar obrouček.

Kulatý obličej – vybízí k brýlím bez obrouček, nebo s obroučkami tenkými. Je potřeba rozbít kulaté rysy obličeje, proto se zaměřte na hranatá skla.

Hranatý obličej – je vhodné zjemnit, tudíž sáhněte po kulatých nebo oválných sklech. Vybírejte brýle bez obrouček nebo s úzkými obroučkami.

Trojúhelníkový obličej – má nejširší oblastí obličeje oblast čela. Jsou vhodné oválná či kulatá skla, která opticky zúží čelo.

2. Rozměry obrouček

Pokud si vybíráte sluneční brýle přes internet, možná jste narazili na rozdělení obrouček podle velikosti, buď v mm nebo označené stejně jako konfekční velikost, S, M, L. Aby vám brýle skutečně perfektně padly, je užitečné se na jejich rozměry při výběru zaměřit. Rozměry totiž určují šířku skla, šířku nosníku a délku straničky.

Tyto 3 údaje jsou většinou odděleny pomlčkami o uváděny v mm. Šířka skla představuje šířku ve svém nejširším bodě. Šířkou nosníku se rozumí prostor mezi oběma skly, který nám sedí na nose. Délka straničky je délka nožičky. Pokud máte nějaké brýle již doma, není nic jednoduššího než tyto údaje metrem či pravítkem změřit a porovnat s údaji na námi vybraných brýlí na internetu. V ideálním případě, pokud je to možné, navštivte kamennou prodejnu, kde vám s výběrem poradí.

3. Certifikace

Označení UV filtr mají i ty nejlevnější brýle. Neberte tento údaj za bernou minci. Chtějte brýle, které splňují certifikaci EEC. Jenom tak budete mít jistotu, že údaj o UV filtru, který je uvedený na brýlích je skutečně pravdivý a plní svou funkci. Pro slunečné dny vybírejte u brýlí hodnotu UV filtru alespoň 400.

4. Materiál

Plastové obroučky jsou lehčí, odolnější i bezpečnější než obroučky kovové. Záleží ovšem na vkusu a preferenci jejich nositele.

5. Skla

Barevná skla dodávají na atraktivitě brýlí, ale také mají své speciální funkce. Mezi nejoblíbenější tónování skel slunečních brýlí patří šedá. U sportovních brýlí se často používají tóny oranžové nebo červené, která například na sněhu zvyšuje kontrast a zvýrazňuje detaily. Po hnědém tónování by měly sáhnout osoby, které mají problém s krátkozrakostí. Naopak dalekozrakým lidem pomáhají modrá skla. Za volant je naprosto nevhodná žlutá barva skel, protože znesnadňuje rozlišování barev.

6. Polarizační skla

Polarizační skla jsou unikátní ve své funkci odrážení všech nepříjemných odlesků. Rozdíl poznají řidiči, kteří znají odlesky mokré vozovky či všichni, kteří tráví čas u vody a odlesky slunečních paprsků ve vodě je oslepují. Polarizační skla jsou velmi užitečným pomocníkem a doporučujeme je zvážit, jako variantu zejména pro všechny, co sedají za volant.

7. Trendy

Ve slunečních brýlích byste se měli dobře cítit, měly by vám dobře padnout a chránit oči. Neustále měnící se trendy diktují, jaký tvar, zabarvení či z jakého materiálu by měly sluneční brýle mít. Pokud jste milovníkem módy, můžete si třeba pořídit oversized brýle nebo kulaté „lennonky“, které se vrátily do módy.

Jak vybrat dětské sluneční brýle?

Dětské sluneční brýle jsou velmi důležitým doplňkem pro ochranu citlivého dětského zraku. Dle statistik až 70 % dětí vůbec nenosí sluneční brýle. Zejména, pokud jste s dětmi u vody, u moře či na horách, je důležité zrak dětí chránit.

Děti mají širší zornici a průhlednější čočku. Jejich očka jsou mnohem citlivější na škodlivé UV záření a tím i mnohem zranitelnější. Na trhu najdete k dostání modely pro nejmenší děti, často doplněné například páskou na suchý zip, aby děťátku na očích dobře držely a nepadaly. Pro větší dítka zase existují nerozbitné modely, velmi pružné a ohebné, takže dítě může testovat, co straničky brýlí vydrží.

Při nákupu dětských brýlí se řiďte přísnějšími parametry, než-li byste vybírali brýle pro sebe.

Pozor si dejte na:

UV filtr – brýle musí chránit zrak dítěte, citlivé dětské oči může škodlivé UV záření poškodit. Oční buňky jsou jedinými buňkami, které nejsou nahrazovány buňkami novými. Pokud dojde k poškození zraku, jeho stav se postupně zhoršuje. Největší škody vznikají dle statistik zhruba do 10 let věku. Klaďte důraz na výběr certifikovaných brýlí s UV filtrem.

Brýle musí sedět – aby děťátko nebylo rozmrzelé, že mu brýle padají nebo nesedí, zkuste dát výběru trochu času a vyberte takovou velikost, která bude pro vaše dítě ta pravá.

Konstrukce brýlí – vybírejte ohebné materiály, které dítě nezlomí, nerozsedne. I materiál zorníků se vyrábí pro děti takový, který je bezpečný i při nárazu nebo pádu a nehrozí jeho roztříštění.

Hmotnost – vybírejte co nejlehčí brýle, ať jsou dítěti pohodlné a netlačí.

Péče o dětské sluneční brýle

Čistěte je vodou a mýdlem, používejte měkký hadřík k osušení. Pokud si dítě skla poškrábalo, nechejte skla vyměnit nebo pořiďte brýle nové.

Sluneční brýle pro sport

Stejně tak, jako je sportů nepřeberné množství, tak i nabídka slunečních brýlí určených pro sport je široká. Můžete si zvolit buď sluneční brýle určené k vašemu konkrétnímu sportu nebo zvolit víceúčelový model. Ať se rozhodnete jakkoli, je na vás, jaký design se vám líbí. Důležité je, že vám brýle budou sedět dobře na nose a nebudete se s nimi cítit nekomfortně.

Pokud vybíráte víceúčelový model, vezměte do úvahu sluneční podmínky dané lokality. K tomu zahrňte do volby materiál brýlí, kategorii ochrany a technické ošetření sklíček. Pro sportovní účely bývají brýle vybaveny polykarbonátovými skly nebo technickými skly, které se mění dle odstínu prostředí.

Zejména ve vysokohorském prostředí vybírejte takové brýle, jejichž rám vám co nejvíce obepne obličej. Pokud při sportu nosíte helmu, vybírejte brýle, které mají ohybatelné nožky, které snadno sklouznou pod helmu, nepadají a netlačí.

Čím se pohybujete ve vyšší nadmořské výšce, tím jsou sluneční paprsky škodlivější. Volte skla s vysokou ochranou UV faktoru. Pokud chcete investovat, sáhněte po fotochromatických sklech, které se zesvětlují nebo ztmavují dle světelných podmínek okolí.

Volte při sportu brýle takové, které se z vašeho obličeje takřka nehnou. Jakýkoliv diskomfort by vám pokazil prožitek ze sportovní aktivity.

Zobrazit produkty