Jak vybrat helmu na kolo?
Bezpečnost by měla být vždy na prvním místě a u pohybu na kole, zvlášť pokud jezdíte v provozu na silnici, to platí dvojnásob. Ať už usedáte na kolo na přepravu do práce, obchodu či jste závodní cyklista, měla by být helma samozřejmostí. Nejnebezpečnějším úrazem, které vás na kole může potkat, je zranění hlavy. Pád z kola bez helmy při průměrné rychlosti 20 km/h se rovná skoku po hlavě na beton z výšky dvou metrů, což může mít skutečně fatální následky.
Cyklistická helma je povinná do 18 let. Dospělý cyklista tuto povinnost nemá, ale dle statistik dojde každý rok v EU k přibližně 600 tisícům nehod při cyklistice. Pokud máte při pádu na kole helmu, snižuje se dle průzkumů riziko fatálního zranění hlavy až o 85 %.
Možná si říkáte, že helmu nepotřebujete, protože se pohybujete jen na krátkých trasách a na cyklostezce. Můžete se ale střetnout s jiným cyklistou, se zvířetem, překážkou na cestě, či se můžete zranit při tzv. samonehodě. To je situace, která se vám stane vlastní neopatrností či nepozorností. Stačí maličkost, třeba štěrk na silnici, neočekávaná překážka či jen prudké zmáčknutí přední brzdy a vaše jízda skončí saltem přes řídítka. Helma chrání vaši hlavu, proto její nošení nepodceňujte. Nepodceňujte také výběr helmy. Pro usnadnění jsme pro vás sepsali několik tipů, jak vybrat tu správnou helmu na kolo. Stejně tak důležité jsou ale i chrániče, pokud preferujete agresivnější jízdu či pohyb v členitém terénu.
Výběr helmy
Prvním krokem je ověření, zda helma splňuje základní bezpečnostní certifikát, požadovaný EU, ČSN EN 1078. Kromě tohoto certifikátu můžete narazit i na zahraniční atesty CPSC, SNELL B90A, CE a AS/NZS. Vybírejte pouze takto označené helmy. Nákup levné helmy neznámé značky se vám nemusí při pádu vyplatit. Řiďte se při výběru ochrany hlavy těmito třemi kroky:
- Správná velikost helmy. Velikost cyklo helmy se udává v centimetrech, tento údaj je většinou doplněn symbolem S, M, L, XL. Proto si změřte obvod hlavy. Krejčovský metr veďte v nejširším místě hlavy nad ušima, přes spánky, doprostřed čela. Většina cyklo helem disponuje v zadní části utahovacím mechanismem. Tím si velikost helmy přizpůsobíte přesně na vaši hlavu. Samozřejmě se může stát, že i přes utahovací mechanismus nemusí některý model vašemu tvaru hlavy sedět. Je potřeba zkusit více modelů a najít takovou, která vám skutečně perfektně padne. Helmu testujte na hlavě několik minut a ujistěte se, že vás nikde netlačí.
- Účel helmy. Jinou helmu budete potřebovat na projížďky po cyklostezce, a jinou, pokud hodláte sjíždět stezky na horách. Přizpůsobte svůj výběr účelu, kterému má helma sloužit.
- Odvětrání a hmotnost. Důležité je, aby kromě pohodlnosti při nošení byla helma komfortní ve smyslu minimalizace pocení a námahy krční páteře. Dbejte, aby helma byla co nejlehčí. Aby se vám hlava nepotila, musí mít dost větracích otvorů. U větracích otvorů si dejte pozor, aby byly opatřeny větrací síťkou, která zabraňuje vlétnutí hmyzu pod helmu. Zároveň platí, že čím více větracích otvorů helma má, tím je nošení komfortnější, protože je helma lehčí.
Cyklo helmy lze rozdělit klasicky, na pánské, dámské, unisex a dětské, ale také dle použití:
- Silniční helmy – nejběžnější helmy, které jsou určené pro jízdu na silničních nebo krosových kolech. Vyznačují se co nejnižší vahou a co nejlepším odvětráváním.
- MTB helmy – liší se prakticky pouze přítomností štítu proti slunci, někdy mají robustnější konstrukci a kryjí svým tvarem více týl hlavy. Rovněž je zde snaha o co největší odvětrávání i co nejmenší váhu. Využitelné jsou nejen v terénu, ale samozřejmě i na silnici.
- BMX helmy – kvůli vzhledu je zde potlačeno odvětrávání, jsou používané kromě cyklistiky i na skateboarding nebo bruslení.
- Integrální helmy – se podobají helmám na motocykl a poskytují maximum ochrany. Helma je hodně robustní, vedena i kolem čelisti jezdce. Chrání celou hlavu. Většinou zde není dobré odvětrávání, a i váha je vyšší oproti předchozím jmenovaným helmám. Tyto helmy jsou použitelné pro jezdce freeridu nebo sjezdů.
- Aerodynamické helmy – pro závodní jezdce, jsou typické svou protáhlou zadní částí.
Jak má helma správně sedět na hlavě?
Podrobněji si ještě rozebereme, jak má vlastně správně vypadat, když vám helma dobře padne. Ať už vybíráte helmu na kolo sobě či svému dítěti, vždy si dejte při výběru čas a vyzkoušejte následující kroky.
Helmou, pokud je správně nasazená, nelze točit ze strany na stranu nebo shora dolů. Nesmí být ani nakloněná dozadu, musí sedět vodorovně na hlavě. Také by měla spočívat nízko na čele. Udává se, že by helma měla začínat jeden až dva prsty nad linií obočí. Pokud zvednete oči, měli byste vidět její okraj. Helma má chránit i čelo.
Popruhy přilby nesmí být povoleny. Musí těsně přiléhat k hlavě. Nastavte je rovnoměrně. Popruhy by měly tvořit písmeno ypsilon, které se spojuje až pod uchem. Popruh nesmí jít přes ucho.
Popruhy utáhněte tak, aby byl mezi bradou a sponou helmy prostor pro maximálně jeden prst. Při správném dotažení byste měli cítit, jak se vám helma přitlačí na hlavu, pokud otevřete pusu (zívnete si). Při výběru helmy se zaměřte také na jednoduchost zapínání. Mělo by být dobře ovladatelné.
Materiál helmy na kolo
Nejčastěji jsou cyklo helmy vyrobeny z EPS, extrudovaného polystyrenu. Do tvrdé plastové skořepiny je vstřikována polystyrenová pěna. Někteří výrobci používají pro snížení hmotnosti helmy dva druhy polystyrenové pěny s různou hustotou.
Kvalitnější helmy jsou uvnitř polystyrenové pěny vyztuženy pleteninou z různého materiálu. Pletenina bývá z karbonu, hliníku, kevlaru nebo koroydu. Koroyd je zcela nový materiál, vytvořen z polymerových trubiček šestiúhelníkového průřezu, svařovaných k sobě. Tento unikátní materiál pohlcuje energii nárazu až o 35 % více než helmy s běžně používaným EPS polystyrenem.
Výstelky helmy na kolo
Výstelky zvyšují komfort nošení a jsou často vyrobeny z antibakteriálního materiálu. Kvalitní cyklistické helmy mívají vyjímatelné vnitřní výstelky, které jdou vyjmout a vyprat nebo rovnou vyměnit za nové.
Jak pečovat o cyklistickou helmu?
Pokud dojde k pádu a většímu nárazu, je vždy helmu nutné vyměnit. I přesto, že žádné poškození helmy není patrné, může být zdeformovaná pěna uvnitř. Při další nehodě by neplnila svou funkci. Zároveň také myslete na to, že helma i časem ztrácí svou funkčnost. U cyklo helem bývá garantována životnost pět let. Poté nemusí poskytovat takovou úroveň ochrany, jako nový kus. Při velmi častém používání je výměna vhodná i dříve.
Další cyklistické nezbytnosti
Kolo, helma, to je základ. Pro komfortnější jízdu oceníte i speciální oblečení anatomického tvaru a z funkčních materiálů. Cyklo oblečení odvádí dobře pot, kopíruje vaši postavu. Nikde nedře, nestudí ani nepřekáží. Padne vám totiž jako vaše druhá kůže.
Cyklo kalhoty – oceníte díky speciální vložce pro příjemnější jízdu v sedle. Pružná látka cyklo kalhot je zakončena gumou či silikonem a dokonale přilne k vašemu tělu. Můžete si zvolit i cyklo kalhoty s laclem. Doporučením je sáhnout po takovém oblečení, které má ploché švy, pro váš větší komfort.
Cyklistický dres – cyklo dresů je nepřeberné množství střihů, barev a designů. Jsou vyrobeny z funkčního materiálu. Užitečná je kapsa na zip na zadní straně, která poskytuje skvělou úschovu nezbytným drobnostem. Většina dresů končí, stejně jako kalhoty, gumou či silikonem, aby se cyklo dres za jízdy nevyhrnoval. Volte takový dres, který obsahuje reflexní prvky, které zvýší na silnici vaši bezpečnost.
Návleky na ruce a nohy – pro ranní ptáčata jsou vhodné elastické návleky na kolena a ruce. Udrží vaše končetiny v teple v chladném ránu. Zároveň je můžete kdykoliv sundat a smotat do kapsy nebo batůžku.
Ponožky – volte ponožky z funkčních vláken, které odvedou pot. Ponožky musí dobře držet na noze, nesmí se shrnovat, jinak riskujete, že si z výletu na kole přivezete i pár puchýřů.
Cyklo rukavice – při výběru cyklo rukavic se zaměřte na vhodně zvolenou velikost. Rukavice vám musí umožňovat komfortní držení řídítek. Vnitřní strana rukavic by měla být protiskluzová a pevná, s měkkou vnitřní výstelkou. Pokud jsou rukavice vybaveny reflexními prvky, je to jednoznačně plus. Rukavice nepodceňujte, tlumí nárazy a chrání vaše ruce před odřeninami při pádu.
Brýle na kolo – hmyz, prach, nic z toho v očích při jízdě na kole nechcete. Pro ochranu očí používejte vhodné čiré cyklo brýle. Jako ochranu před sluncem používejte zas sluneční cyklo brýle s dostatečným UV filtrem.
Cyklo boty, tretry – kdo to s cyklistkou myslí skutečně vážně, ocení cyklo boty, tretry. Existují dva typy, turistické a sportovní. Turistická cyklo obuv má měkčí podešev a zároveň umožňuje pohodlnější chůzi. Sportovní cyklo obuv díky tvrdé podešvi neumožňuje pohodlnou chůzi, ale poskytuje lepší vlastnosti při jízdě na kole.