Jak správně prát funkční prádlo?

Perete funkční prádlo správně?

Funkční prádlo si nachází cestu do skříně každého, kdo má rád aktivní pohyb. Nezáleží, zda jste výkonnostně orientovaný nebo pouze rekreační sportovec. Nejrůznější outdoorové svršky z moderních funkčních materiálů sají dobře pot, odvádějí vlhkost a dělají naši sportovní aktivitu komfortnější. Abyste ho však nedostatečnou nebo naopak přehnanou péčí nezničili, je potřeba citlivý přístup k jeho údržbě. Zjistili jsme pro vás, jak funkční prádlo správně prát, aby vám dobře sloužilo dlouhou dobu.

Pokud se při sportovní aktivitě zpotíte, funkční prádlo odvede pot od těla a vy zůstáváte v suchu. Jeho výhodou je, že rychle schne, je lehké, odolné, skvěle padne. Díky svým vlastnostem po něm sáhne každý, byť sezónní sportovec. Ať už na lyže, kolo či na turistiku, skvělé vlastnosti funkčního prádla oceníte při každé aktivitě.

Použité materiály funkčního prádla

Nejčastějším materiálem, se kterým se i vzhledem k příznivé ceně setkáváme, jsou umělé materiály. Zpravidla to bývá polyester, polyamid nebo polypropylen.

Z přírodních materiálů používaných na výrobu funkčního oblečení to bývá nejčastěji merino vlna nebo bambus. Také se můžete setkat s kombinací umělých a přírodních materiálů, například merino vlna a polyamid.

Funkční prádlo se liší i svou gramáží, čím nižší gramáž oblečení má, tím je vhodnější na teplejší sezónu a využijete na jaře a v létě. Prádlo s vyšší gramáží použijete při podzimních sportovních aktivitách i na lyžařském svahu.

Rozdělení funkčního prádla

Nabídka funkčního oblečení je skutečně široká. Na trhu se výrobci předhánějí v atraktivitě designu funkčního prádla i kvalitě jejich zpracování. Nejznámější je pravděpodobně termo prádlo, které využíváte při zimních sportech.

Z funkčních materiálů se ale vyrábí již i spodní prádlo, veškeré oblečení na běh a cyklistiku, ponožky, trika, tílka, mikiny i legíny. Veškeré oblečení, které se dotýká přímo pokožky, saje a odvádí nejvíce potu.

12 rad od sportovců, jak prát funkční prádlo

Po sportovní aktivitě, kdy nám funkční prádlo dobře posloužilo přichází na řadu péče o něj. Možná se vám v hlavě rojí otazníky, zda můžete prát funkční prádlo s ostatním běžným prádlem. Zda potřebujete speciální prací prostředek a zda můžete použít aviváž. Abyste nešlápli vedle, připravili jsme pro vás následujících 12 rad.

  1. Neostřihujte z funkčního prádla cedulky

Koupíte si nové funkční prádlo a po vyzkoušení - střih - a cedulka je pryč. Radíme dobře, nedělejte to. Nejen, že si tím ztížíte případnou reklamaci, ale hlavně vám garantujeme, že za měsíc si nevzpomenete, jakou péči váš nový kousek potřebuje.

  1. Řiďte se pokyny z cedulky

Nemá moc smysl si koupit drahý kousek funkčního prádla a pak ho nesprávným postupem zničit. Už se vám někdy stalo, že jste z pračky či ze sušičky vytáhli svůj oblíbený kousek, avšak o číslo menší, než když jste ho do útrob spotřebiče vkládali? No, určitě nechcete, aby se vám to stalo s merino funkčním prádlem, za které jste dali 2 tisíce korun. Rebélie se nevyplácí, tak nejen, že neostřihujte cedulky z prádla, ale hlavně se na ně podívejte a řiďte se pokyny na nich uvedenými.

  1. Obracejte funkční prádlo naruby

Jenom tak zajistíte delší odolnost nápisů a reflexních prvků.

  1. Zapínejte zipy

Rozepnutý zip dokáže v pračce udělat pěknou paseku. Zachytí se do švu a díra je na světě.

  1. Vytáhněte obsah kapes

Papírový kapesník rozcupovaný na mikro kousky nechce řešit asi nikdo. Stejně tak, jako poničené oblečení předměty vypadlými z kapes.

  1. Skvrny předperte

Skvrny od bláta, trávy či čehokoliv jiného nejdříve předperte. V lavoru či kbelíku si v teplé vodě rozpusťte speciální prací prostředek na funkční prádlo a jednotlivé kousky oblečení v něm nechejte odmočit alespoň hodinu. Teprve poté ho dejte do pračky. Zvlášť odolné skvrny můžete před umístěním do pračky ještě jemně ručně předčistěte.

  1. Zvolte program na funkční prádlo

Moderní pračky mají spoustu bezva pracích programů a zaručeně mezi nimi najdete i ten na sportovní prádlo. Pokud ne, tak stejně dobře vám poslouží i program na praní jemného prádla. Pokud teplota těchto programů souhlasí s maximální teplotou praní uvedené na cedulce oblečení, směle do toho.

  1. Použijte prací gel

Kupte vždy tekutý prací prostředek, speciálně určený pro praní funkčního prádla. Můžete ho zakoupit přímo při nákupu funkčního prádla. Koupíte ho ale i v drogerii či přes internet. Pro prádlo z funkčního materiálu jsou určeny pouze tekuté prací gely. Nikdy nepoužívejte sypký prací prostředek, který by vlákna ucpal a znemožnil jim dýchat.

  1. Aviváž ano či ne?

Jednoznačně ne. Aviváží se naruší struktura vláken a zničili byste funkčnost materiálu. Navíc aviváž proniká hluboko do vláken a trvá přibližně 4 prací cykly, než se z oblečení definitivně odbourá.

  1. Teplota vody a počet otáček

Pro odstředění přebytečné vody z funkčního prádla nastavujte spíše méně otáček, ve výši 600 nebo 800. Více otáček by mohlo vlákna poškodit. Vysoká teplota sice ničí bakterie, ale také by mohla zničit funkční vlákna. Nepřekračujte proto teplotu 40 °C, a řiďte se údaji na cedulce.

  1. Pračku naplňte chytře

Chytře znamená, ne zcela po okraj. Prádlo potřebuje v bubnu prostor, aby se mohlo řádně odmočit a pustit nečistoty. Proto plňte pračku maximálně do ¾ celkového objemu. To samozřejmě platí nejen pro funkční prádlo.

  1. Barevnost funkčního prádla

Své oblečení jste zvyklí při praní třídit, ale jak to udělat, když máte jedno černé funkční triko a zbytek hýří barvami? Nemusíte mít obavy. U funkčních materiálů většinou nevadí, že mícháte barvy dohromady. Funkční oblečení většinou barvu nepřenáší. Dejte pouze pozor na bílé funkční prádlo. To přece jen doporučujeme prát zvlášť.

Funkční prádlo z umělých vláken vyžaduje jinou péči než funkční oblečení vyrobené z přírodních materiálů. Po sportovní aktivitě byste měli prádlo hned vhodit do špinavého prádla nebo ideálně přímo do pračky. Díky potu se na něm množí bakterie a samozřejmě bude zapáchat. Funkční prádlo je vhodné prát tak často, jak často sportujete. Agresivní pot ho totiž může poškodit, nemělo by tak ležet špinavé v prádle příliš dlouho. Ať už si vyberete funkční mikinu, nebo praktická trička na každý sport.

Naopak funkční oblečení z přírodních materiálů zas časté praní nemá rádo. Po sportu ho stačí nechat vyvětrat na čerstvém vzduchu a zápach by měl zmizet. Jednou za čas ho přemáchejte nebo dejte vyprat na jemný program. Čas praní merino oblečení jednoduše poznáte tak, že zapáchá nebo je špinavé. Jak často ho budete prát, závisí na frekvenci používání. Při praní postupujete opět dle návodu na cedulce a používáte prací gel určený přímo na merino.

Čemu se při péči vyvarovat - sušička a žehlička

Sušičce se vyhněte pro péči o funkční prádlo obloukem. Jemná vlákna by se mohla potrhat a ztratit své unikátní vlastnosti. K sušení použijte věšák doma, nebo venku. Nesušte ho na přímém slunci. Nepoužívejte kolíčky, ať na prádle nemáte viditelné otlaky. Oblečení také můžete sušit přímo na ramínku s oblými rohy.

Na žehličku také zapomeňte. Pokud je funkční prádlo zmačkané, pověste ho na ramínko a nechejte ho vyvěsit.

Zobrazit produkty