Jak správně pečovat o kabelku?

Pečujeme o kabelku správně

Ženy a kabelky. Některá ji bere jako každodenní doplněk svého stylu a má svou jednu oblíbenou a jiná zas má mnoho kabelek, které ladí dle různých nálad, příležitostí i outfitů.

Ať tak či jinak, i o kabelku je vhodné se starat, jestli ji chcete zajistit dlouhou životnost. 

Jak pečovat o oblíbenou kabelku?

Pro všechny kabelky, ať již jsou vyrobené z jakéhokoliv materiálu, platí, nevystavovat je extrémním podmínkám. Nesušte je na přímém slunci, na radiátoru, ani je netrapte vysoušením fénem. Snažte se je ochránit před vydatným lijákem i přílišnými mrazy. Při nasáknutí vodou kabelku sušte při pokojové teplotě. Pokud o ni budete pečovat se stejným nadšením, jako při jejím nákupu, odmění se vám nejen dlouhou službou, ale také dlouhotrvající životností.

  • Péče o koženou kabelku

Před prvním použitím je koženou kabelku důležité naimpregnovat. Ochranná vrstva, kterou vhodný impregnační přípravek vytvoří, ji ochrání před nečistotami i vlivy počasí. Impregnaci pravidelně opakujte, ideálně co dva měsíce. Kůže, jako každý přírodní materiál, po celý svůj život pracuje. Nasává vlhkost, prach, mastnotu. Zkrátka dýchá. Ale zároveň postupem času vysychá a pro udržení její pružnosti je dobré ji i vyživovat speciálním balzámem na kůži.

  • Péče o kabelku z hladké usně

Kabelku z hladké usně ošetřujte tekutými přípravky na bázi vosků a olejů. Ty materiál vyživí. Nepoužívejte ovšem přípravky na boty, ale ty speciální, na ošetření kabelky. Pro běžnou údržbu stačí navlhčený měkký hadřík.

  • Péče o kabelku z lakované usně

Povrch kabelky z lakované usně se velmi snadno poškrábe. Dávejte proto větší pozor na její mechanické poškození. Tento typ usně se čistí měkkým vlhkým hadříkem. Trh nabízí i speciální čistící přípravky.

  • Péče o kabelku ze syntetiky

Stejně jako předchozím typům, ani těmto kabelkám nesvědčí chemie, sušení na přímém slunci či topení. Také nemají rády vlhkost. Rada ohledně péče je proto jednoduchá – nečistoty odstraňujte jen jemným vlhkým hadříkem s jemným saponátem či vodu smíchanou s dětským šamponem.

  • Péče o textilní kabelku

I přesto, že se může zdát, že textilní kabelku můžeme čistit i více invazivním způsobem než předchozí typy, není tomu tak. Textilní kabelku nedávejte do pračky, i když se to možná nabízí. Opět ji čistěte spíše mýdlovým roztokem, jemným saponátem nebo dětským šamponem. Na kartáček zapomeňte, použijte měkkou houbičku nebo měkký hadřík z mikrovlákna.

Už víte, která kabelka vám v šatníku chybí? Pak nahlédněte do naší nabídky kabelek. Mezi nejoblíbenější patří třeba značka Vuch.

  • Peče o vnitřek kabelky

Nejen zvenku krásná, ale i uvnitř. Drobky jídla, prach, čáry od propisky či vylitá rtěnka. Údržba vnitřního prostoru kabelky je důležitá, stejně tak, jako jejího vnějšku. Pravidelně kabelku vyskládejte, vytřepejte z ní všechny nečistoty. U některých kabelek lze vnitřní podšívka vytáhnout rubem navrch. Dá se snadno omýt i osušit. Pokud podšívku nelze vytáhnout, vlhkým hadříkem ji omývejte jemným prostředkem.

Náš tip: Péči o vnitřek kabelky vám velmi usnadní organizér, který lze vložit do vnitřního prostoru kabelky. Má spoustu kapsiček, které využijete na veškeré své drobnosti i nezbytnosti. Budete mít v kabelce stále uklizeno, a pokud se vám něco vylije, či vysype, zůstane to v organizéru a kabelka je zachráněna. A údržba je lehčí.

  • Péče o kování kabelky

Spony, přezky a zapínání kabelky to vše si zaslouží také vaši péči. Omyjte je navlhčeným hadříkem. Následně je vyleštěte suchým kusem látky. Všechny kovové části pak krásně rozzáříte čistidlem na leštění kovů. Postupujte však s ním opatrně, ať nepoškodíte materiál kabelky, ze kterého je vyrobena.

Také myslete na ochranu zipů. Čas od času je promažte včelím voskem nebo speciálními vatovými tyčinkami, které jsou určené k čištění zašlých šperků.

Přesný postup, jak vyčistit kabelku

Pokud nechcete investovat do profesionálních čističů určených pro péči o kabelky, můžete vyzkoušet náš tip. Opět platí, že přípravek vyzkoušejte na méně viditelném kousku vaší kabelky.

Vezměte si jakoukoliv nádobku z rozprašovače, dobře vymytou. Kápněte do ní trochu šamponu pro děti a dolijte ji teplou vodou. Směs protřepejte a nastříkejte na kabelku. Poté lehce setřete měkkým hadříkem z mikrovlákna. Vždy používejte na údržbu kabelky mikrovlákno, nikoliv vlhčené ubrousky, kuchyňské utěrky či jiné nevhodné materiály. Takto vaši oblíbenou kabelku jemně vyčistíte.

U kožených kabelek opravdu důrazně doporučujeme po tomto postupu použití speciálního přípravku, který kabelce dodá „vláhu“. 

Kdy vyhledat profesionála?

Pokud se vaše kabelka mechanicky poškodí a objeví se na ní škrábanec či natržení, zvažte návštěvu odborné opravny. Pokud jste si při nákupu zvolili specializovaného výrobce, například u kožené kabelky, je možné, že vám opravu kabelky poskytne automaticky. V každém větším městě je opravna, která vaší kabelce věnuje odbornou péči.

A jakmile kabelka doslouží - je čas ji vyměnit za novou kabelku.

Kabelku nepřetěžujte

Pokud svou kabelku plníte na maximum, pravděpodobně se časem začnou párat švy či ucha. Může se také pokazit zip nebo se kabelka zdeformuje. Společenské kabelky unesou asi 0,5 kg, nosnost klasických kabelek je zhruba 3 kg. Pokud potřebujete přenést více věcí, raději je rozdělte do více zavazadel.

Noste ji opatrně

Myslíme tím opatrnost v tom smyslu, že jsou kabelky náchylné na předměty a povrchy, se kterými přijdou do kontaktu. Drsné plochy mohou poškodit jejich dno. Pokud to jen trochu lze, odkládejte ji vedle sebe na židli, nebo ji krátkodobě pověste na háček. Ať už kabelku nosíte na rameni, či předloktí, dávejte pozor na škrábance od pásku či hodinek. Dejte také pozor na ulici. Kabelka se snadno odře o plot, zeď domu či v dopravních prostředcích.

Správné skladování

Pro prodloužení životnosti kabelku nikdy nevěste do skříně na háček, ani ji nenechávejte „bez ladu a skladu“. V ideálním případě ji vycpěte papírem či originální výplní, se kterou vám byla doručena. Dejte ji do textilního vaku. Tím zabráníte mechanickému poškození a zaprášení. Nedávejte své kabelky těsně vedle sebe, mohly by si při dlouhodobém kontaktu vyměnit barvu.

Podobná pravidla pak plati í pro ostatní

Řiďte se informací od výrobce

Pro dlouhou životnost vaší kabelky se řiďte informacemi od výrobce či prodejce. Pokud máte doba několik kabelek z fast fashion či kabelku z pravé kůže, je údržba samozřejmě jiná. Informace o údržbě bývají uvedeny na visačce nebo u prodejce, který vám poskytne podrobný návod, jak o novou kabelku pečovat.

Shrnutí na závěr, co rozhodně s kabelkou nedělat

  • nepoužívat na ni chemické prostředky (př. líh, kyseliny)
  • neprat ji v pračce, neždímat, nesušit v sušičce
  • nevystavovat kabelku extrémním vlivům – přímému slunečnímu záření, silnému mrazu, sušení na radiátoru
  • nepřetěžovat ji
Zobrazit produkty