Základy péče o boty
Boty používané nejen při venkovních aktivitách jsou velmi namáhanou součástí výbavy našeho šatníku. Působí na ně okolní terén, rozmary počasí i samotná hmotnost uživatele, který boty nosí. Ať už jde o městské tenisky, běžecké boty či outdoorovou obuv.
Nároky uživatele jsou jen ty nejvyšší – aby však obuv dlouze sloužila, je potřeba jí dopřát kvalitní péči. Představujeme vám řadu tipů, které jsou prověřené roky.
8 pravidel, díky kterým prodloužíte životnost bot
- Při výběru obuvi si nechte poradit odborníkem
- Obuv používejte pouze pro k tomu určené aktivity
- Po každém použití boty očistěte
- Nezapomínejte na impregnaci
- Vlhké boty neprodleně vysušte
- Boty neuklízejte do botníků – nechte je větrat
- Namáhaná obuv nepatří do pračky
- Obouvejte boty se lžící
Jak impregnovat obuv?
V každém období roku se můžete setkat s nepřízní počasí. Vrtkavé počasí může jít ruku v ruce nebo možná spíše „nohu v noze“ s mokrými botami. Je jedno, zda se vydáváte za dobrodružstvím do přírody nebo zkrátka jdete do práce. Řádné ošetření si zaslouží každá obuv a pokud vám má dobře o dlouho sloužit, impregnace je na místě.
Impregnace je ochrana materiálu před nasáknutím vlhkosti. Pokud zrovna nemáte na nohách holínky, které by měly zajistit nepromokavost, tak před mokrem v botách vás bohužel žádná impregnace nezachrání. Ošetřuje pouze materiál, ze kterého je obuv vyrobena tak, aby vlhkosti odolával, a to co nejdéle.
Proč impregnovat obuv?
U mnohých bot je vlhku vzdornost nějakým způsobem zaručena výrobcem. Přece, když si kupujete outdoorové boty, již při výrobě jsou proti vlhkosti ošetřeny. Čas otupí i ostrý břit, jak se říká, no ale hlavně se díky němu ztrácí i impregnační vrstva z obuvi. Působením vody, slunce, či zkrátka mechanickým odstraněním, impregnace slábne. V pravidelném intervalu je vhodné boty impregnovat. Naše doporučení se týká jakékoliv obuvi. Z hlediska životnosti je pak velice důležitá impregnace kožené obuvi.
Trh nabízí mnoho možností. Od univerzálních impregnačních sprejů, po ty specializované. Textilní materiály se ošetřují přípravky na bázi spreje, kožená obuv bývá ošetřována zas pomocí vosků. Doporučujeme vždy přizpůsobit použitý prostředek dle typu materiálu, ze kterého je obuv vyrobena. Jedině tak maximalizujete účinnost a minimalizujete případné poškození obuvi.
Pojďme si představit, jak správně pečovat o koženou obuv.
Druhy impregnačních prostředků
Vosk, krém
Vosky a krémy se nanáší jemným hadříkem na zcela čistou obuv. Aplikujte krém či vosk na hadřík a krouživým pohybem ho rovnoměrně rozetřete po celé ploše obuvi. V části, kde se svrchní část boty setkává s podrážkou, naneste větší vrstvu přípravku. Krém či vosk nechejte řádně vstřebat, což může trvat i několik hodin. Pokud se vám zdá, že povrch kožených bot působí suchým dojmem, impregnaci zopakujte.
Sprej
Jednodušší způsob impregnace je nastříkáním povrchu sprejovým přípravkem. Vyberte si dobře větrané místo, v ideálním případě provádějte impregnaci na čerstvém vzduchu. Čistou obuv nastříkejte rovnoměrně ze vzdálenosti asi 10 - 15 centimetrů. Opět více nastříkejte část v místě, kde se svrchní část boty setkává s podrážkou. Obuv ošetřenou impregnačním sprejem nechejte opět dobře vyschnout.
Aplikátor s houbičkou
Aplikátor s houbičkou je oblíbenou metodou impregnace. Lahvičku s přípravkem otočíte směrem dolů, a jemnými pohyby snadno nanesete přípravek na celý povrch bot.
Jak impregnovat textilní obuv?
Na jakékoliv textilní povrchy je nejlepší zvolit impregnaci ve spreji nebo v rozprašovači. Nejmodernější přípravky jsou založeny na principu nanotechnologie. Neovliňují prodyšnost materiálu, jeho barvu ani pružnost. Zároveň mají vyšší a delší ochranu. Nanotechnologii možná znáte z prostředků určených na úklid či ošetření laku u vozu. Princip je stejný – má udržet ošetřovaný povrch déle odolný před vlivy okolí.
Jak impregnovat koženou obuv?
U kožené obuvi musíte nejprve rozlišit, o jakou kůži se jedná a zvolit k ošetření přípravek vhodný na daný typ. Hladká kůže, semišová nebo nubuk? Poté, než začnete nadšeně aplikovat impregnační přípravek na své oblíbené boty, proveďte test. Konkrétně test snášenlivosti impregnace daným povrchem. Impregnace totiž může změnit zabarvení kožené obuvi. O to jistě nestojíte. Použijte impregnaci na slabě viditelné místo, například kolem vnitřní podešve. Po úplném zaschnutí zjistíte, zda přípravek nezmění barvu vašich bot.
Klíčem ke správné péči o koženou obuv není střídání jednotlivých impregnačních prostředků, ale především pravidelnou. Jakmile dovolíte, aby se do kůže hluboko vsákly nečistoty, podstatně tím zkrátíte dobu, po kterou vám boty mohou sloužit. Radíme vám, zaměřte se na nanášení impregnace v pravidelných intervalech a prodlužte tak životnost vašich oblíbených bot. Péče o boty se skládá pouze z čištění a voskování, krémování či jiné nanášení ošetřujících impregnačních přípravků.
Hladká kůže, broušená kůže
Možná jste si přečetli všechny rady, které jsme dosud napsali a říkáte si, no jo, ale já mám boty z broušené kůže! Pokud se vám nechce utrácet přímo za prostředek určený na boty z broušené kůže, je pro vás vhodnou volbou impregnace ve spreji. Zabrání pronikání vody i usazování nečistot na povrchu broušené kůže. Na broušenou kůži nikdy nepoužívejte krémy. Krém by ji mohl nenávratně poškodit, například zabarvením.
I pokud vaše kožená obuv čeká na svou příležitost v botníku, stále počítejte s tím, že kůže, jakožto přírodní materiál, neustále pracuje a stárne. Kůže pomalu vysychá. Impregnace se z ní postupně odpařuje. Abyste se, například po půl roce nedivili, že vytáhnete z botníku boty, které rozhodně nevypadají tak svěže, jako když jste je tam ukládali. Impregnujte je proto pravidelně. U impregnací na bází krému či vosku stačí každá aplikace jednou za 2 měsíce, impregnace ve spreji by se měla opakovat jednou měsíčně. Nutnost impregnace zjistíte tak, že povrch kůže začne nasakovat kapičky vody.
Správná péče o mokré boty
Častěji outdoorové boty, někdy i kožená obuv může při nepřízni počasí navlhnout. Dešti se nejde zkrátka vyhnout a někdy se nelze vyhnout ani kalužím, i když se velmi snažíme. Mokré kožené boty sušte pozvolna, použijte napínáky. Jedině tak se bota nezdeformujte. Vyhněte se obloukem sušení fénem či na radiátoru. Jakmile obuv uschne, aplikujte ošetřující krém a proveďte znova impregnaci.
Kvalitní trekové boty můžete vystlat novinami a pozvolna nechat usychat na dobře větraném místě.
Nejčastější chyby při impregnaci obuvi
Důležité je držet se postupu uvedeného na impregnaci. Impregnace vyžaduje pečlivý přístup i trpělivost. Impregnační přípravek nanášejte rovnoměrně na čistý a suchý povrch. Je chybou, pokud povrch pečlivě nevyčistíte nebo impregnaci ledabyle nanesete.
Dejte impregnaci potřebný čas působit na vlákna. Zejména, pokud používáte impregnaci s nanočásticemi, které na výsledný efekt potřebují 24 hodin. Myslete proto na ošetření obuvi dopředu. Pokud si obuv nastříkáte impregnačním prostředkem chvíli předtím, než vyjdete do deštivého počasí, budete pravděpodobně nemile překvapeni její nedostatečnou funkcí. Buďte trpěliví a nanášejte impregnaci na obuv včas.
Další chybou může být střídání druhů impregnace. Přípravky nestřídejte. Různé složení může ve finále způsobit, že impregnace nebude fungovat.
Závěrečné „impregnační“ tipy
- Pokud je vaše obuv vyrobena z více různých materiálů, například v kombinaci hladká kůže a broušená kůže, nebo kůže v kombinaci s textilem, přizpůsobte péči jednotlivým částem. Ano, skutečně to znamená, aplikovat například vosk na část hladké kůže a impregnační sprej na textilní část. Jednotlivé části si zakryjte, ať nedojde k jejich poškození nevhodným impregnačním přípravkem.
- Impregnujte pečlivě všechna místa. I ta těžko přístupná.
- Raději než jednu tlustou vrstvu, aplikujte dvě velmi tenké ochranné vrstvy. Zajistíte tím nejen lepší přilnavost impregnace k materiálu, ale i delší a efektivnější ochranu obuvi.
- Vyhýbejte se přípravkům s prošlou exspirací. Také doporučujeme neexperimentovat s tím, co máte zrovna po ruce. Pokud vám na botách záleží a chcete s nimi dlouho dělat parádu, či vám mají sloužit ať ke kulturním či dobrodružným zážitkům, věnujte pár korun navíc a pořiďte k ošetření vhodný impregnační přípravek.