Jak se obléct na běhání?

Oblečení a běh - synergické spojení

K běhání nepotřebujete žádné mimořádné vybavení, to jediné, bez čeho se neobejdete, je funkční oblečení a kvalitní boty. Pokud budete vhodně oblečeni, nemusíte se bát ani špatného počasí.

Nezapomeňte na to, že při sportu se zahřeje a brzy vám bude teplo, takže na začátku běhu by vám mělo být mírně chladno, ale ne příliš velká zima, a rozhodně ne horko. Funkční oblečení odvádí vlhkost, je vzdušné a dobře sedí na postavě.

Běhání za ideálního počasí

V momentě, kdy je venku příjemně teplo (ne vedro), nefouká ani neprší, je volba oblečení snadná. Stačit vám bude tričko z funkčního materiálu a k němu legíny nebo šortky. I legíny by měly být z funkčního materiálu, jen tak budou odvádět vlhkost. Pokud byste běhali v propoceném oblečení, mohli byste snadno nastydnout. Po ránu nebo k večeru když je chladněji, si oblečte tenkou mikinu, která vám nebude při běhu vadit.

Běhaní v chladném počasí

Jestliže se teploty pohybují kolem nuly, prší nebo fouká, je důležité umět správně vrstvit oblečení. Jestliže budete málo oblečeni, samozřejmě vám bude zima, ale také v důsledku prochladnutí, vás může chytit nepříjemná svalová křeč. Vybírejte materiál, který umí zahřát a zároveň odvádí vlhkost.

Pokud teploty klesnou pod nuly, rozhodně oblékněte zateplené legíny. Obléct můžete i kalhoty vhodné na běžky a pod ně si vezměte tenčí legíny. Bunda na běhání musí být odolná proti dešti i větru, ale také prodyšná, abyste se v ní nezpotili. V mrazech si vezměte i čepici, rukavice a nákrčník.

Oblečení na běh podle teploty

Při výběru oblečení berte v úvahu, že každý je jiný, běhá jiným tempem, jinak vnímá chlad či horko. Ale existují všeobecná doporučení, podle kterých byste se měli řídit. Před vyběhnutím nezapomeňte počasí zkontrolovat, ať nejste nemile překvapeni.

1. Teploty nad 20 °C

  • V létě je to jednoduché, obléknete si tílko či tričko a kraťasy. Pokud jste náchylní na spáleniny od sluníčka, volte tričko s krátkým rukávem, nikoli tílko.
  • Jestliže vás trápí odírající se stehna, volte tříčtvrteční legíny.
  • Pořídit si můžete i sluneční brýle speciálně určené na sport a také se nezapomeňte namazat opalovacím krémem.

2. Teploty 15–20 °C

  • Pokud se teploty začnou pohybovat okolo 15 °C, oblékněte dlouhé kalhoty a tričko s dlouhým rukávem. Pokud jste citlivější na chlad, oblékněte si také lehkou mikinu.
  • Nebo si vezměte termoprádlo (případně tílko) a na něj ještě tričko.

3. Teploty 10–15 °C

  • Volte přibližně stejné oblečení jako v předešlém bodě, ale ještě k tomu přidejte další vrstvu - například tenkou šusťákovku či

4. Teploty 5–10 °C

  • Při těchto teplotách si nachystejte termo oblečení, které má dlouhý rukáv. Bez péřové vesty nebo šusťákovky ven ani nevycházejte.
  • Dbejte také na to, abyste neměli odkryté kotníky, pokud totiž kotníky prochladnou, můžete začít mít problémy s achilovkou.

5. Teploty okolo 0 °C

  • V tomto počasí noste termoprádlo, na něj tenké tričko a ještě bundu vhodnou na sport.
  • Pokud jste na chlad citlivější, oblečte i čepici a rukavice.
  • Ponožky musí zakrývat kotníky.

Teploty pod nulou

  • V tomto období by mělo být samozřejmostí termoprádlo s dlouhým rukávem, vhodný je i stojáček.
  • Dále oblékněte péřovou vestu nebo kvalitní běžeckou bundu, která nepromokne.
  • Obyčejné legíny si rozhodně neberte, volte zateplené.
  • Pokud nebudete mít čepici nebo alespoň čelenku, zbytečně budete ztrácet velké množství tepla. Rukavice jsou v mrazu nutností.
  • Vyberte si kvalitní tričko z funkčního materiálu, který odvádí vlhkost, je rychleschnoucí a zároveň dokáže zahřát.
  • Dobrým tipem je i šátek, který v případě potřeby zahřeje bradu nebo i ústa.
  • Na nohy oblékněte pořádné ponožky nebo podkolenky, můžete volit i kompresní, které mírní nárazy a zlepšují cirkulaci krve v lýtkách.

Pravidlo tří vrstev platí i pro běhání

Mnoho začátečníků dělá chybu v tom, že se na trénink oblékají moc nebo naopak málo. Při běhání v zimě je důležitá rovnováha. Protože v zimním období dělají běžci při výběru outfitu nejčastěji chyby, je vhodné držet se tzv. pravidla tří vrstev.

Veškeré funkční oblečení je vyrobeno z kvalitních materiálů, které dokáží skvěle držet teplo, i když vám na první pohled může připadat, že je oblečení hodně tenké. Také musíte brát v potaz, že při běhu se vaše tělo rozproudí a bude vám mnohem větší teplo než při chůzi.

Při výběru materiálu se vyhněte bavlně. Takové oblečení se propotí a zůstane mokré, takže můžete snadno prochladnout.

První vrstva

Úlohou této vrstvy je odvádět pot od těla. Odvádí vlhkost do dalších vrstev, které máte na sobě. Tato první vrstva je složena z funkčního tílka či trička, které by mělo být více na tělo, jen tak může odvádět vlhkost pryč. Tyto trička jsou velmi příjemná, pohodlná a lehká. Takové tričko by vás při běhu nemělo nijak omezovat. Využijete ho nejen na běh, ale i na túry nebo procházky v lese.

Druhá vrstva

Co se týče druhé vrstvy, většinou se jedná o mikinu speciálně určenou na běh. Ta má za úkol udržet vás v teple a odvádět pot k další vrstvě. Běžecké mikiny jsou lehké, ale i přesto vás spolehlivě udrží v teple. Na trhu najdete i dražší kousky, které jsou vyrobené tak, že mají různý materiál na různých částech. Například na zádech nebo v podpaží je jiný materiál, který tolik nezahřívá, jelikož to v těchto partiích těla není nutné. Materiál na trupu, tedy zejména břichu či hrudníku je teplejší, čímž brání prostydnutí.

Třetí vrstva

V tomto případě jde o bundy nebo vesty vhodné na běh. Tato vrstva opět slouží k odvodu potu od těla, ale samozřejmě také chrání před deštěm, sněhem, větrem. Bundy jsou velmi skladné, některé se dokonce dají složit tak, že se vejdou do kapsy. V zimě se vám bude hodit i bunda či vesta, která je nepromokavá a odolává větru.

V zimě je vhodný i nákrčník, jestliže vaše bunda nemá dostatečně vysoký límec. Nákrčníkem si můžete zakrýt ústa v případě, že by vám byla velká zima nebo vám vadit studený vzduch.

Zobrazit produkty