Historie značky CONVERSE "tradice od r. 1908"

Historie značky CONVERSE

Je tu s námi už více než 100 let. Vyniká nejen svou kvalitou, ale i stylem. Asi každý zná nezaměnitelné logo hvězdičky s nápisem Chuck Taylor All Star. Ano, jak jistě tušíte, mluvíme o značce Converse. Nahlédněte společně s námi v dnešním článku do minulosti a dozvíte se, jak se z malé firmy na výrobu pracovní obuvi stala módní ikona.

Jak to všechno začalo se značkou Converse?

Roku 1908 v americkém městě Malden v Massachusetts zakládá Marquis Mills Converse firmu na výrobu obuvi s názvem Converse Rubber Corporation. Začíná s výrobou gumové pracovní obuvi a galoší. Jelikož chce ale Marquis své společnosti zajistit celoroční zisk, kromě pracovních bot začíná i s produkcí sportovní obuvi. Jeho cílovou skupinou jsou basketbaloví hráči.

Converse All Star

Kdo jiný by měl pomáhat s návrhy bot pro basketbal, než profesionální basketbalista. Firma si tedy vybírá ke spolupráci hráče Chucka Taylora. Roku 1917 pojmenuje na jeho počest i model svých tenisek – Chuck Taylor All Star. Ještě se ale nejedná o tenisky, které známe dnes. Historie dnešních „conversek“ se začíná psát až později.

Poté co firma k názvu přidá i notoricky známé logo, její popularita prudce stoupá. Tenisky nosí hráči basketbalu na středních školách i univerzitách. Jsou rozšířeny mezi basketbalovými týmy po celé Americe.

Converse na Olympiádě

Roku 1936 na letní olympiádě v Berlíně si populární tenisky obouvá i reprezentační tým basketbalistů z Ameriky. Šlo o model látkových tenisek bílé barvy s malými modrými hvězdičkami. Ty měly představovat hvězdy na americké státní vlajce.

Válečné období

Converse nestrádá ani ve válečném období. Během druhé světové války společnost výrobu zaměřuje i na výrobu vojenské obuvi. Vojáci obouvali boty značky Converse během svého výcviku.

Oceňovali jejich pohodlí a komfort. Po skončení války popularita „conversek“ stále rostla. Kromě basketbalistů si získává Converse pozornost i u atletických týmů.

Ze sportovišť do ulic

„Conversky“ stále více získávaly na oblibě i mezi běžnými lidmi. Ze sportovišť se tak pomalu dostávaly do ulic. Po čase je nosil takřka každý. Populární byly i mezi známými osobnostmi. Nosil je Curt Cobain z Nirvany a dopustit na ně nedali ani členové kapely The Beatles. Ani v současnosti tomu není jinak. Conversky obouvají hvězdy jako Will Smith, Jennifer Aniston nebo bývalá první dáma amerického prezidenta Michelle Obama. Chcete je taky nosit?

Věděli jste o Converse, že…?

 • Converse a basketbal
  • Jak jste asi pochopili z našeho článku, „conversky“ jsou s basketbalem úzce spjaty. Ale věděli jste, že když roku 1917 přišly na svět první basketbalové tenisky, bylo to skoro 30 let předtím, než vůbec vznikla NBA? A že zmíněný Chuck Taylor zůstal věrný značce Converse více než 40 let?

 • Converse a rekord v NBA
  • „Conversky“ stály také při rekordu Wilta Chamberlaina, známého hráče NBA z Filadelfie. Roku 1962 se mu podařilo dosáhnout hranice 100 bodů v jednom zápasu, a to proti NY Kickers. Svůj podíl na tom mají bezpochyby i tenisky Converse Chuck Taylor All Star, které mel Chamberlain na nohou.

 • „Conversky“ – nenápadné hvězdy filmového plátna
  • V 60. Až 80. letech minulého století byla Obuv Converse synonymem adekvátní sportovní obuvi. Ačkoli v dnešní době se jedná spíše o módní obuv, v tomto období se jednalo o plnohodnotné tréninkové boty. Svou roli tak sehrály i na filmovém plátně. V roli Rockyho v nich trénoval Silvester Stallone. Nikdy nevzdávající se boxer trénuje na prašných ulicích Filadelfie. V závěrečné scéně pak v „keckách“ vybíhá schody místního muzea umění.

TOP trio mezi modely Converse

Pokud jste fanouškem „conversek“ měli byste znát tyto tři nejzásadnější modely tenisek Converse:

 1. Converse Chuck Taylor All Star

Jak jsme již zmínili, tento model „conversek“ začal psát historii samotné značky. Plátěné kotníkové tenisky natolik učarovaly slavnému basketbalistovi Chucku Taylorovi, že jim propůjčil své jméno.

 1. Converse Chuck Taylor All Star OX

Jedná se o inovovanou verzi prvních, výše zmíněných, tenisek. Tenisky jsou oproti těm původním snížené, a sahají tedy pouze pod kotníky. Kvalita použitých materiálů, gumová podrážka a špička zůstávají nezměněny. Dnes bychom tento typ obuvi pojmenovali jako nízké sneakersy.

 1. Converse One Star

Tento model byl zpočátku známý pod označením All Star. Hlavním a jediným rozdílem oproti klasickým All Star byl použitý materiál. Látka klasických „conversek“ byla nahrazena semišem. Semišové kecky se ale neosvědčily jako převratný produkt, a tak byly k dostání na trhu pouze jeden rok. Byl jim předpovídán konec. Opak se však nakonec stal pravdou.

Všechy "Konversky" hravě v mnoha velikosti pořídíte u nás.

Zásadní historické milníky značky Converse

1908

Tehdy vše začíná. Marquis Mills Converse zakládá společnost Converse Rubber Corporation s cílem vyrábět pohodlnou obuv s plátěným svrškem a gumovou podrážkou. A to pro všechny– děti, ženy a muže.

1917

Objevují se první basketbalové boty. Než se ale „conversky“ stanou legendou, musí ještě chvíli vydržet.

1923

Do Converse přichází Charles „Chuck“ Taylor. Popisuje nepříjemné bolesti nohou, kterými basketbaloví hráči při hře trpí v nepadnoucích botách. Společnost Chucka jmenuje za svého ambasadora produktů. Tuto svoji roli plní Taylor až do své smrti roku 1969.

1932

Nová spolupráce s basketbalistou se jeví více než přínosnou. Na Chuckovu počest tedy společnost Converse pojmenuje obuv „Chuck Taylor All Star!“.

1970

Converse se ocitá na vrcholu slávy a stává se ikonou. Na začátku sedmdesátých let obouvá „conversky“ téměř každý student. V této době právě také jeden ze zaměstnanců společnosti, Jim Labadini, se známym logem značky – hvězda a Chevron. Těmi se od této chvíle pyšní většina modelů.

1980

Na trhu se objevují značky jako Nike nebo Reebok. Po desetileté pauze přichází Converse s novým nápadem. Zpět na výsluní se vrací s modelem obuvi typu casual.

1986

Přichází další debut. Tentokrát zaměřen na taneční parket. Světlo světa spatřuje model The Weapon. Kožený svršek, vysoká podrážka, speciální a vysoce komfortní stélka a barva, která zaujme. Tento nový model se stává hitem. Po čase se mu dokonce dostává i reedice. A to hned několikrát: v letech 2003, 2009 a 2012. Kromě sportovců tyto boty nosili i muzikantské hvězdy jako Axl Rose či vokalista z Guns´n Roses.

2001

Přichází obrovské zvraty. Posledních několik let značka bojovala s velkými finančními obtížemi. V tomto roce se vedení ujímá nová správa společnosti. Zažehne tak plamínek naděje návratu této legendy v oblasti obuvnictví.

2009

Přichází revoluce. Converse, nyní pod jménem CONS zahajuje návrat ke svým kořenům. Tedy k basketbalu a celkově ke sportovnímu stylu. Získává si srdce i jezdců na skateboardech a v dalších letech se na tuto disciplínu zaměřuje. Značka se opět začíná těšit velké oblibě.

2010

V tomto roce se Converse vrací na trh v plné síle. Hvězdné logo se objevuje nejen na inovovaných modelech legendárních bot, ale i na oblečení a módních doplňcích. A to vše díky spolupráci s firmou NIKE, se kterou Converse spolupracuje již od roku 2003.

2012

I tento rok byl pro „conversky“ revolučním. Converse končí s basketbalem. Designéři obrací list a na popředí se dostává produkce obuvi pro každý den.

2015

Původní klasické „kecky“ dostávají nový ráz. Společnost přichází s novým modelem Chuck Taylor II. Boty si zachovávají svého původního ducha a vzhled, ale technicky se stávají daleko vyspělejšími.

2017

Výroba v „casual“ stylu je stále na vzestupu. Inspirací pro Converse stávají především hudební ikony jako Nirvana či AC/DC. Téhož roku vychází i speciální kolekce pro Pride Month. Ten propaguje například i slavná Miley Cyrus.

2019

Opět přichází obrat a Converse se vrací mezi basketbalové hráče. Přichází model All-Star pro BB. Spojuje podstatu původních tenisek Chucka Taylora s moderními technologiemi značky Swoosham – NIKE.

Pokud jste doteď nebyli právě příznivci „kecek s hvězdou“, možná jsme vás dnešním článkem přesvědčili, že by legendární „conversky“ neměly chybět ani ve vašem botníku. Nemusíte být zrovna basketbalovým hráčem, skateboardistou nebo milovníkem adrenalinových sportů. Stejně tak je jedno, zda jste žena či muž. Pokud máte rádi stylové kousky a kladete důraz na kvalitu, jsou pro vás boty Converse zcela jistě výbornou volbou.

Zobrazit produkty